2017-18 Athletic Schedule

2017-2018 Sports schedules are not completed and finalized. Verified schedule will be issued by coaches at the start of the season. *Dates, times, and locations may change, please contact the athletic office, if you have questions - 630-795-8417

6/1/2018 3:31 PM

Staff

 
   

      Trojan Coaches

 

 

 

 

Downers Grove North H.S. Administration and Athletic Staff
Position Name
Superintendent Dr. Henry Thiele
Principal Ms. Janice Schwarze
Associate Principal Ms. Sara Courington
Associate Principal Ken Sorensen
Assistant Principal for Student Activities Ms. Kelly Zuerner
Athletic Director Denise Kavanaugh
Assistant Fall Athletic Director Chris McGrath
Assistant Winter Athletic Director Tim McDonald
Assistant Spring Athletic Director Todd Cassens
Athletic Secretary Jolie Fredette
Head Athletic Trainer Jill Ferree
Assistant Trainer Katie Dobersztyn
Head Cheerleading Coach Allison Passarelli
Asst. Cheerleading Coaches Ashlyn Erickson & Nicole Roback
Head Athena (Pom Pon) Coaches Chloe Penny 
Asst. Athena (Pom Pon) Coach Paulina Cresimone
Fall Sports Coaching Staff
Sport Coaches

Boys' Cross Country

Head Coach - John Sipple
Assistant Coach - Jill Blondell
Assistant Coach - Eric Buhot

Volunteer Coach - Mike Powell 

Volunteer Coach - Ethan Wood

Boys' Golf

Head Coach - Anthony Calderone
Assistant Coach - Ted Glazier

Boys' Soccer

Head Coach -  Mike Schmitt
Assistant Varsity - Mike Corvo
Assistant Sophomore - Zach Heilman
Freshman Coach - Scott Gollan 

Football

Head Varsity Coach - John Wander
Assistant Varsity - Chad Isaacson
Assistant Varsity - Bill Kleckner
Assistant Varsity Keith Lichtenberg
Assistant Varsity - Todd Cassens
Assistant Varsity - Max Gilbert
Volunteer Varsity - Kevin Nalefski
Sophomore Coach - Chris Guerrieri
Assistant Sophomore - Mike Pacer
Assistant Sophomore - Mike Franzese
Assistant Sophomore - Kyle Brisco
Volunteer Sophomore - Ron Phillips

Freshman Coach - Brett Littlehale

Assistant Freshman - Pat Fleming

Assistant Freshman - Pete Binder

Assistant Freshman - John Onorad

Volunteer Freshman - Dave Edwards

Girls' Cross Country

Head Coach - Tim McDonald
Assistant Coach - Matt Maletich

Assist Coach - Bob Calder

Girls' Golf Head Coach - Jackie McCormick
Assistant Coach - Emily Mollet
Girls' Swimming

Head Coach - Judy Busse
Assistant Coach - Sarah Imhoff
Assistant Coaches - Ashley Weizeorick

Girls' Tennis Head Coach - Dana Graczyk
Sophomore Coach - Cristina Krein
Girls' Volleyball

Head Varsity Coach - Mark Wasik
Assistant  Coach - Meghan Nauss
Sophomore Coach -Maegan Grogan
Freshman Coach - Erin Doyle

Winter Sports Coaching Staff
Sport Coaches
Boys' Basketball

Head Varsity Coach - Jim Thomas
Assistant Varsity - Jim Haack
Sophomore Coach - Chris Nauss
Freshman Coach - Steve Larsen 
Freshman Coach - John Rush

Boys' Swimming

Head Coach - Adam Bruesch
Assistant Coach - Lavon Robinson 
Diving Coach -
Tony Ciezadlo

Wrestling

Head Varsity Coach - Chris McGrath
Assistant Varsity - TBA
JV Coach - Maxx Lozano
JV Coach - Mike Marola

Freshman Coach - Larry Baca
Volunteer Coach - Eric Hansen

Girls' Basketball Head Varsity Coach -  Stephan Bolt
Assistant Varsity - Jasen Leathers
Sophomore Coach - Dusan Nedic
Freshmen Coach - Pat Fleming
Freshman Coach - Megan Glibert
Girls' Bowling

Head Coach - Mark Weiger

JV Coach - TBA

Girls' Gymnastics Head Coach - Linda Reynolds
JV Coach - Sara Farinella
JV Coach -
Amy Shearer
Spring Sports Coaching Staff
Sport Coaches
Boys' Baseball

Head Varsity Coach - TBA

Assistant Varsity - Andrew Himes
Sophomore Coach - Kyle Briscoe
Freshman Coach - Chris Nauss
Volunteer Assistant - Ron Phillips
Volunteer Assistant - Ken Pyburn

Volunteer Assistant - Keith Rink

Boys' Gymnastics

Head Coach - Tony Ciezadlo
Sophomore Coach - Bill Hois
Freshmen Coach - Larry Baca

Boys' Tennis Head Coach - Dana Graczyk
Sophomore Coach - Cristina Krein
Boys' Volleyball Head Coach -Mark Wasik
Assistant Varsity - Erin Moore
JV Coach - Maegan Grogan
Freshman Coach - Tom Gilbert
Boys' Track & Field

Head Coach - Eric Buhot
Assistant Coach - John Sipple
Assistant Coach - Bob Ogle
Assistant Coach -
 David Dau
Assistant Coach - Pat Fleming
Assistant Coach - Ashley Weizeorick

Assistant Coach - TBA

Girls' Softball

Head Varsity Coach - Eric Landschoot
Assistant Coach - Amy Bugner O'Dell
JV Coaches -  Erin Doyle
Freshman Coach - Jeanette Lawler

Girls' Badminton Head Coach - Anthony Calderone
Assistant Coach - Ted Glazier
Assistant Coach - Kim Jaros
Girls' Soccer

Head Varsity Coach - Brian Papa
Assistant Varsity Coach - Chris Tomek
Assistant Coach - Joel Kapitaniuk
Assistant Coach - Natalie Jenkins

Volunteer Coach - Daniel Forney

Girls' Track & Field

Head Coach - Matt Maletich
Assistant Coach - Thomas Saam
Assistant Coach - Tim McDonald
Assistant Coach - Bob Calder 

Assistant Coach - TBA

Girls Lacrosse

Head Coach - Leea Hruska

JV Coach - Britany Keller & Nicole Carcerano
Boys Lacrosse Coach - Jon Gargiulo

   
 

 

rais.jpg (33009 bytes)

Copyright 1998 DOWNERS GROVE NORTH H.S., Renegade Advanced Information Systems, and Athletics 2000. All rights reserved world wide.

ihsa.gif (543 bytes)