Staff

Downers Grove South High School Administration and Athletic Staff

2018-2019

Revised August 16, 2018

Position

Name

Superintendent

Dr. Henry Thiele

Principal

Ed Schwartz

Associate Principal

Georgia Hash

Associate Principal

Omar Davis

Associate Principal

Karen Taylor

Assistant Principal for Counseling and Student Support Services Vince Walsh-Rock
Activities Director Jennifer Martinez
Athletic Director Randall Konstans 

Asst. Athletic Director

Ellen O'Brien 

Athletic Secretary

Lisa Wivinis 

Athletic Trainers - Provided by AthletiCo

Head -Jess Blum 

Assistant - Alvaro Frias

fall season sub. for Jess - 

Head Cheerleading Coach

Shannon Lahey 

Asst. Cheerleading Coaches

Terri Daniels-Mugnaini

Briana Demarco

Dance (Fillies-Varsity) Coach

Dawn Jovic

Dance (Pintos-JV) Coach

Mariterese Altosino

Fall Sports Coaching Staff

Sport

Coaches

Boys' Cross Country

Head Coach - Brian Caldwell
Assistant - Sean Senf

Assistant -  Mike Kirk

Boys' Golf

Head Coach - Terry Tiesman 

Assistant - Tim Christy 

Boys' Soccer

Head Coach - Jon Stapleton
Assistant Varsity - Nate Terry 

Sophomore - Chris Hernandez

Assistant  (Vol) - Mike Paczkowski
Freshman - Mike McGinnis 

Football

Head Varsity Coach - Mark Molinari
Assistant Varsity - Dan Bielawski

Assistant Varsity - Paul Maggiore
Assistant Varsity - Troy Michalek
Assistant Varsity - Tony Nevrly
Assistant Varsity - Jon Orech

Assistant Varsity - Matt Quatman

Assistant Varsity - Chris Wild


Head Sophomore Coach -  Dave Burton

Assistant Sophomore - Brian Kukulski

Assistant Sophomore - (Vol) Mike McGinnis, Sr

Assistant Varsity (Vol) - Mike Zebold

Assistant Sophomore (Vol) - Rob Stephenitch

Assistant Sophomore (Vol) - Phillip Simoncelli

Assistant Sophomore (Vol) - Mike Iazzetto


Head Freshman Coach - Rick LeBlanc

Assistant Freshmen - David Lee

Assistant Freshmen - Arthur Drenth

Assistant Freshman (Vol) - Dimitri Tripkos

Assistant Freshman (Vol) - Mike Davis

Assistant Freshman (Vol) - Marco Scalzetti

Assistant Varsity (Vol) - Christopher Ehas

Girls' Cross Country

Head Coach - Doug Plunkett
Assistant - Mike Farthing

Assistant - Tess Johnson

Assistant (Vol) - Mike Arenberg

Girls' Golf

Head Coach - Lindsay DeGiulio
Assistant - Darren Orel 

Girls' Tennis

Head Coach - Josh Forst
JV - Robert Kud

Freshmen - Lauren Mietelski 

Assistant (Vol).- Lance Allen

Girls Swimmng and Diving

Head Coach - Paul Krick
Diving - Elizabeth Lukes 
Assistant - Bryan Szweda

Assistant (Vol.) - Frank Kuchta

Girls' Volleyball

Head Varsity - Kristee Conrad

Assistant - Ryan Altenburg
Sophomore -  Pat Fardy

Freshman A - Jennifer Niendorff

Freshman B - Brett Wolf 

Winter Sports Coaching Staff

Sport

Coaches

Boys' Basketball

Head Varsity Coach - Kris Olson
Varsity Assistant - Paul Maggiore

Sophomore Coach - Rob Bozek 

Assistant Coach (Vol) - Bobby Mueller
Freshman A Coach - Peter Tapia
Freshman B Coach - Eric Baugh

Boys' Swimming & Diving

Head Coach - Bryan Szweda
Assistant Coach - Paul Krick
Diving Coach - Elizabeth Lukes 

Assistant Coach (Vol.) - Frank Kuchta

Wrestling

Head Varsity Coach - Sean Lovelace 
Assistant Varsity Coach - Jordan DeLay

Assistant Varsity Coach - Sean Raddatz 

Head JV Coach - Greg Maloney

Assistant JV Coach - Josh Edwards

Assistant Coach (Vol) - Andrew Hobus

Assistant Freshman Coach (Vol) - Gerry Gates

Assistant Freshman Coach (Vol) - Willie Anaya

Assistant Freshman Coach (Vol) - Tim Noverini

Girls' Basketball

Head Varsity Coach - Lyndsie Long
Varsity Asst. Coach - Britanny Armato
Sophomore Coach - Mack Trent
Freshman A Coach - Justin Loos
Freshman B Coach - Kelly Nieman 

Girls' Bowling

Head Coach - Bob Topor
Assistant Coach - John Ryan

Assistant Coach - (Vol) Sara Hayduck

Girls' Gymnastics

Head Coach - Kristyn Campos
Assistant Coach - Bill Norris
Assistant Coach - Christine Toellen

Spring Sports Coaching Staff

Sport

Coaches

Boys' Baseball

Head Varsity Coach - Darren Orel
Varsity Assistant - Paul Parpet

Varsity - (vol) Pat Kenney

Head Sophomore Coach - Tim Cappelen
Sophomore Assistant (Vol) - Chis Baranek
Head Freshman Coach - Matt Quatman
Freshman Assitant (Vol.)  - Brett Wolf

Boys' Gymnastics

Head Coach - Bill Norris

Assistant Coach - Zach Cipra

Assistant Coach - Brock Herrion 

Boys' Lacrosse

Coop. Team with DGN.  The boys will be housed at DGS.

Head Varsity Coach -  Shon Zawlocki

Assistant Varsity - Jon Gargiulo  

Assistant Coach (Vol.) - Eric (John) Carron 

JV Coach -Mike McAleer

Assistant JV Coach- Joseph Reilly

Head Freshman - Nic Tysiak

Ass. Coach (Vol.) - Codi Figura

Boys' Tennis

Head Coach - Josh Forst

Varsity Assistant Coach - Bob Kud

Assistant Coach (Vol.) -Ram Natarjan

Assistant Coach (Vol.) - Lance Allen

Boys' Track & Field

Head Coach - Dustin Hausherr 
Assistant Coach - Brian Caldwell (distance)

Assistant Coach - David Lee (throws)

Assistant Coach - Steve Andris (pole vault)

Assistant Coach - Jeff Lester (distance)

Assistant Coach - Sean Senf (distance)
Assistant Coach - (Vol.) Mike Kirk (jumps)

Boys' Volleyball

Head Coach - Kurt Steuer  
Varsity Assitant - 
Tony Nevrly 

JV Coach -  Pat Fardy

Freshman Coach - Dave Burton

Assistant Coach (Vol.) - Kirk Mango

Girls' Softball

Head Varsity Coach - Lauren Berg 
Varsity Assistant - Lauren Meister

Varsity Assistant (Vol.) - Marissa Mersch

Varsity Assistant (Vol.) - Jim Cushing
Varsity Assistant (Vol.) - Bill Drenth

Head JV Coach  - Jill Erzig

JV Assistant (Vol.) - Dick Cermak

JV Assistant (Vol.) - Jack Cannon
Freshman Head Coach - Lyndsie Long

Pitching Coach All Levels - (Vol.) Chuck Robinson

Girls' Badminton

Head Coach - Jocelyn Painter  
JV Coach - 
Jennifer Niendorf
Freshman Coach - Hayley Stankiewicz

Girls' Lacrosse

Coop. Team with DGN.  The girls will be housed at DGN.

See the DGN web site for informaiton.

Girls' Soccer

Head Varsity Coach -Chris Hernandez 

Assistant Varsity - Jesse Gonzalez
Sophomore Coach -  Mike McGinnis

Assistant Sophomore (Vol.) - 


Freshman Coach - Mike Paczkowski

 

Girls' Track & Field

Head Coach -Nicole Sanders (sprints, hurdles)
Assistant Coach - Doug Plunkett (distance)
Assistant Coach -   Tess Johnson (sprints, long and triple jumps)
Assistant Coach -
Brian Kukulski (pole vault/throws)

Assistant Coach - Katie Goray (sprints, high jump)

Assistant Coach - (vol) Mike Farthing (distance)

 


Copyright 1998 by Athletics2000, Renegade Systems, 4Preps Inc. ALL RIGHTS RESERVED
District 99 is not responsible for the content or availability of any internet sites external to DISTRICT 99.