2017-18 ATHLETIC ANNOUNCEMENTS

Glenbard East Athletic MissionTo utilize sports to develop "WELL-ROUNDED" student-athletes and establish great pride in our school community.

 

ATHLETIC BOOSTER CLUB MEMBERSHIP

Our goal is get over 300 members for the 2017-18 school year - we are at 246 current members, so please join, be a voice, and help fundraise, and volunteer along with other parents for our athletic program!

 

$1,000 SCHOLARSHIP is available for six (6) SENIOR student-athletes offered by the Athletic Booster Club; parents must be a current member and actively volunteer in the organization. See application under RESOURCES and due by February 1, 2018.

 

-RED & BLACK BALL is on Friday, March 9 @Glendale Lakes Golf Course Banquet Room; major fundraiser for ALL athletic teams, so ALL parents/guardians are expected to attend and have fun!

 

 

SPRING SPORTS will begin on the following dates below; student-athletes please register via PowerSchool, have an up-to-date Physcial Examination:
-Badminton:  Mon 2/26/18 first practice and/or tryouts-head coach Brad Lundine (brad_lundine@glenbard.org)

 

-Baseball:  Mon 2/26/18 first practice and/or tryouts-head coach Joel Pelland (joel_pelland@glenbard.org)

 

-Boys Gymastics:  Mon 2/12/18 first practice and/or tryouts-head coach Wayne Hill (whill@dupageforest.com)

 

-Girls Soccer:  Mon 2/26/18 first practice and/or tryouts-head coach Kent Overbey (kent_overbey@glenbard.org)

 

-Softball:  Mon 2/26/18 first practice and/or tryouts-head coach Dawn Chantos (dawn_chantos@glenbard.org)

 

-Boys Tennis:  Mon 2/26/18 first practice and/or tryouts-head coach Steven Hoogerheide (steven_hoogerheide@glenbard.org)

 

-Boys Track & Field:  Tue 1/16/18 first practice and/or tryouts-head coach Daniel Greco (daniel_greco@glenbard.org)

 

-Girls Track & Field:  Tue 1/16/18 first practice and/or tryouts-head coach Molly Gstalter (molly_gstalter@glenbard.org)

 

-Boys Volleyball:  Mon 3/5/18 first practice and/or tryouts-head coach Marci Maier (marci_maier@glenbard.org)

 

 

 

 

 

IMPORTANT DATES (**tentative dates)

 

**Monday 4/30/18 Rams College Signing Day for ALL (starting at 2:45 p.m.)

 

Monday 5/21/18 ESPYs (a night to celebrate Rams Athletics, starting at 6:15 p.m.)

 

Thursday 5/24/18 GRADUATION (College of DuPage)

6/3/2022 7:00 AM

Announcements

  • GIRLS (V)
    BOWLING

    Tuesday, Jan. 16
    Naperville Central
    4:00 PM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (JV)
    BOWLING

    Tuesday, Jan. 16
    Naperville Central
    4:00 PM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    BOWLING

    Tuesday, Jan. 16

    4:30 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (S)
    BASKETBALL

    Tuesday, Jan. 16
    Downers Grove South
    4:30 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (FA)
    BASKETBALL

    Tuesday, Jan. 16
    Downers Grove South
    4:30 PM
    Away

    Click for more

  • SPECIAL OLYMPICS

    Tuesday, Jan. 16
    Lyons Township
    5:00 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (FB)
    BASKETBALL

    Tuesday, Jan. 16
    Downers Grove South
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    BASKETBALL

    Tuesday, Jan. 16
    Downers Grove South
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (FC)
    BASKETBALL

    Wednesday, Jan. 17
    Glenbard West (Home)
    3:30 PM
    Home

    Click for more
  • (V)
    CHEERLEADING

    Wednesday, Jan. 17

    6:00 PM
    Home

    Click for more
  • (JV)
    CHEERLEADING

    Wednesday, Jan. 17

    6:00 PM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Wednesday, Jan. 17
    Geneva, Glenbard South, Fenton
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (JVI)
    GYMNASTICS

    Wednesday, Jan. 17
    Geneva, Glenbard South, Fenton
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (JVII)
    GYMNASTICS

    Wednesday, Jan. 17
    Geneva, Glenbard South, Fenton
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    BOWLING

    Thursday, Jan. 18
    Elgin
    4:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (JV)
    BOWLING

    Thursday, Jan. 18
    Elgin
    4:00 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (FA)
    BASKETBALL

    Thursday, Jan. 18
    East Aurora
    5:00 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    SWIMMING

    Thursday, Jan. 18
    Wheaton Coop
    5:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (S)
    BASKETBALL

    Thursday, Jan. 18
    East Aurora
    5:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (FA)
    BASKETBALL

    Thursday, Jan. 18
    East Aurora
    5:00 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (FB)
    BASKETBALL

    Thursday, Jan. 18
    East Aurora
    6:15 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (S)
    BASKETBALL

    Thursday, Jan. 18
    East Aurora
    6:15 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (FB)
    BASKETBALL

    Thursday, Jan. 18
    East Aurora
    6:15 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Friday, Jan. 19

    5:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    BASKETBALL

    Friday, Jan. 19
    East Aurora
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    BASKETBALL

    Friday, Jan. 19
    East Aurora
    7:30 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (F)
    WRESTLING

    Saturday, Jan. 20

    8:30 AM
    Away

    Click for more
  • BOYS (JV)
    BASKETBALL

    Saturday, Jan. 20
    East Aurora
    9:00 AM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (JV)
    BASKETBALL

    Saturday, Jan. 20
    East Aurora
    9:00 AM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Saturday, Jan. 20

    9:00 AM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    BOWLING

    Saturday, Jan. 20

    9:00 AM
    Away

    Click for more
  • BOYS (SB)
    BASKETBALL

    Saturday, Jan. 20
    East Aurora
    10:30 AM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    BASKETBALL

    Saturday, Jan. 20
    Game #1 DePaul Prep vs. Evanston
    1:00 PM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    DANCE

    Saturday, Jan. 20

    1:00 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    BASKETBALL

    Saturday, Jan. 20
    Game #2 Glenbard East vs. Downers Grove N
    2:30 PM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    BASKETBALL

    Saturday, Jan. 20
    Game #3 Whitney Young vs. Bloomington
    4:00 PM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    BASKETBALL

    Saturday, Jan. 20
    Game #4 Fenwick vs. Morgan Park
    5:30 PM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    BASKETBALL

    Saturday, Jan. 20
    Game #5 Romeoville vs. West Aurora
    7:00 PM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    SWIMMING

    Saturday, Jan. 20

    TBD
    Away

    Click for more

  • SPECIAL OLYMPICS

    Saturday, Jan. 20

    TBD
    Away

    Click for more
  • (JV)
    CHEERLEADING

    Sunday, Jan. 21

    7:00 AM
    Away

    Click for more
  • (V)
    CHEERLEADING

    Sunday, Jan. 21

    7:00 AM
    Away

    Click for more

  • SPECIAL OLYMPICS

    Sunday, Jan. 21

    TBD
    Away

    Click for more

Headlines

  • Wrestling Rams clinch UpState8 Valley Division third year in a row

    Click for more
  • Basketball: Jack Tosh Tournament (York HS) Rams bounce back vs. Rolling Meadows 58-42

    After a stunning overtime loss to Metea Valley on Day 1, the Rams regroup and win...

    Click for more
  • Girls Basketball: Lady Rams win opener in R-B Tournament vs. Niles North

    In a defensive battle, the Lady Rams holds Niles North to 22 points total for an...

    Click for more
  • Wrestling: Rams win the York Quad and are now 14-1

    Rams beat York 59-18 Rams beat Glenbrook North 56-21 Rams beat Wheaton-Warrenville...

    Click for more
  • Girls Bowling: Sweep St. Charles East and now 4-0 UpState8 Conference

    Swept Geneva 5-0 1994 to 1082 Won 4-1 over West Aurora 1820 to 1803 Won 4-1 over...

    Click for more
  • Cheer Co-Ed: Finished 2nd Place at the Stevenson Invite

    At a very competitive invite (Stevenson), our cheer co-ed team earned 2nd place...

    Click for more
  • Wrestling: 11-0 in duals entering December

    Click for more
  • Boys Basketball: Rams win a overtime thriller vs. South Elgin

    There's no quit in the Rams, coming back from down 18 to win in overtime vs....

    Click for more
  • Cheer Co-Ed: Finished 2nd Place at the Carl Sandburg Invite

    Our Cheer Co-Ed team in their first competition of the season, earned 2nd Place...

    Click for more
  • Girls Gymnastics: Earn 3rd Place at the Downers Grove North - Big Purple Invite

    Fremd (1st) 138.675, Downers South (2nd) 137.975, Glenbard East (3rd) 137.6, Sandburg...

    Click for more