2017-18 ATHLETIC ANNOUNCEMENTS

Glenbard East Athletic MissionTo utilize sports to develop "WELL-ROUNDED" student-athletes and establish great pride in our school community.

 

Winter Sports will begin on the following dates; student-athletes please stop by the Athletic Office for more information; parents call for details 630-424-6700:
-Bowling Girls:  Monday, November 13
-Swimming Boys:  Monday, November 20

 

ATHLETIC BOOSTER CLUB MEMBERSHIP

Our goal is get over 300 members for the 2017-18 school year, so please join, be a voice, and help fundraise, and volunteer along with other parents for our athletic program!

 

APPAREL - Glenbard East Spirit Wear can be purchased online:

http://www.destinationathlete.com/teams/store.aspx?team=640&dept=646

 

IMPORTANT DATES (**tentative date)

**Monday 5/7/18 Rams College Signing Day for ALL (starting at 2:45 p.m.)

 

Monday 5/21/18 ESPYs (a night to celebrate Rams Athletics, starting at 6:15 p.m.)

 

Thursday 5/24/18 GRADUATION

6/2/2018 7:00 AM

Staff

 

Glenbard East Administration & Athletic Staff

Position

Name

Superintendent Dr. David Larson
Principal Mr. Shahe Bagdasarian 
Assistant Principal for Athletics D'Wayne Bates
Assistant Athletic Director
Sean Neary
Athletic Secretary Phyllis LiFonti
Athletic Trainer(s) Chris Murphy
Nora Collins
Cheerleading Coaches Kelly Dolan
Melissa Nickolau
Dance/Poms Coaches

Colleen Carmody

Sara Schumacher

Dana Schillerstom

Fall Sports Coaching Staff

Sport

Coaches

Cross Country - Boys

Chris Pietsch

Cross Country - Girls Joe Latala
Football John Walters
Golf - Boys

Chris Weinke

Golf - Girls Scott Miller
Soccer - Boys Josh Adler
Swimming - Girls Chris Delgaldo
Tennis - Girls William Burt
Volleyball - Girls

Marci Maier

Winter Sports Coaching Staff

Sport

Coaches

Basketball - Boys Scott Miller
Basketball - Girls Don Finnie
Bowling - Boys Jerry Maculitis
Bowling - Girls Kia Giddings
Gymnastics - Girls Jessica Bugajsky
Swimming - Boys Troy Murray
Wrestling Kevin Carslon

Spring Sports Coaching Staff

Sport

Coaches

Badminton - Girls Brad Lundine
Baseball Joel Pelland
Gymnastics - Boys Wayne Hill
Soccer - Girls

Kent Overbey

Softball

Dawn Chantos

Tennis - Boys Steve Hoogerhide
Track & Field - Boys

Daniel Greco

Track & Field - Girls

Molly Gstalter

Boys Volleyball Marci Maier