Results

  • vs. Intersquad

    03/01/2018

  • vs. Hinsdale South High School

    03/08/2018 | WIN 18-5

  • @ Stevenson Invitational

    03/10/2018 | WIN 3-0

  • @ New Trier High School

    03/13/2018

  • @ Whitney Young Invite

    03/17/2018

  • vs. York High School

    03/19/2018

  • vs. Mother Mc Auley High School

    03/21/2018

  • vs. Lyons Township Invitational

    03/24/2018

  • @ Hinsdale Central High School

    04/04/2018

  • @ Fenwick Invite

    04/06/2018

  • @ Fenwick Invite

    04/07/2018

  • vs. Homewood Flossmoor High School

    04/09/2018

  • vs. Riverside-brookfield High School

    04/10/2018

  • vs. Morton High School

    04/12/2018

  • @ Oak Park River Forest High School

    04/17/2018

  • vs. Fenwick High School

    04/18/2018

  • @ St. Ignatius Tourney

    04/20/2018

  • @ St. Ignatius Tourney

    04/21/2018

  • @ Naperville North High School

    04/24/2018

  • @ Waubonsie Valley High School

    04/26/2018

  • vs. St. Ignatius High School

    04/30/2018

  • vs. Neuqua Valley High School

    05/03/2018

  • vs. Lyons Township Invitational

    05/05/2018

  • vs. Ihsa Sectionals

    05/09/2018

  • vs. Ihsa Sectionals

    05/11/2018

  • vs. Ihsa Sectionals

    05/12/2018

  • @ Ihsa State Finals

    05/17/2018

News

  • There are no current announcements.

  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Thursday, Feb. 28
    Intersquad
    5:00 PM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Thursday, Mar. 07
    Hinsdale South High School
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Friday, Mar. 08
    York High School
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Saturday, Mar. 09
    Stevenson Invitational
    8:00 AM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Tuesday, Mar. 12
    New Trier High School
    6:00 PM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Saturday, Mar. 16
    LT Thanksgiving Tournament
    8:00 AM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Tuesday, Mar. 19
    Mother Mc Auley High School
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Saturday, Mar. 23
    Lyons Township Invitational
    8:00 AM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Thursday, Mar. 28
    Fenwick Invite
    4:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Friday, Mar. 29
    Fenwick Invite
    TBA
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Saturday, Mar. 30
    Fenwick Invite
    TBA
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Wednesday, Apr. 03
    Hinsdale Central High School
    6:00 PM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Monday, Apr. 08
    Homewood Flossmoor High School
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Friday, Apr. 12
    St. Ignatius Tourney
    TBA
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    WATERPOLO

    Saturday, Apr. 13
    St. Ignatius Tourney
    TBA
    Away

    Click for more

GIRLS WATERPOLO | Varsity

 

 

Welcome to the GIRLS VARSITY WATERPOLO page. Below is a history of state appearances and past All-State Honors.

State Trophies: 1st place (2010) 1st Place (1986,1991, 1990 ISA), 2nd
Place (1987 ISA)

 

ALL-STATE PLAYERS

2012:
Julia Cohen (3rd Team)
Caroline Walsh (4th Team)


2013:
Blair Hopwood (2nd Team)

 

2012:
Kirby Kaptur (1st Team)
Carrie Nacht (2nd Team)
Lizzy Kosin (2nd Team)

2011:
Kirby Kaptur (2nd Team)
Lizzy Kosin (3rd Team)
Grace Trilla (4th Team)

2010:
Allie Grimes (1st Team)
Katelyn Jacobs (1st Team)
Kirby Kaptur (2nd Team)

2009:
Emily Bornhoff (2nd Team)
Kirby Kaptur (2nd Team)
Allie Grimes (3rd Team)
Katie Doyle (4th Team)

2008:
Katherine Delacey (2nd Team)
Megan Jacobs (3rd Team)
Emily Bornhoff (4th Team)

2007:
Megan Kono (2nd Team)

2006:
Megan Kono (3rd Team)

2005:
Sarah Trilla (3rd Team)
Laura Ansilio (4th Team)

2004:
Lauren Burel (2nd Team)

2003:
Lauren Burel (3rd Team)
Kasey Cavoto (4th Team)

(Begin IHSA) 2001:
Ashley Russow


 

 

 

Team Rosters

  • No.
  • Name
  • Pos
  • Hgt
  • Class
  • No.
  • Name
  • Pos
  • Hgt
  • Class
Varsity
1 Allie Bradbury GK 2018 2 Franny Bailey AT 2018
3 Kaysie Stuba AT 2018 5 Hanna Good AT 2019
9 Olivia Ohm D 2019 10 Ellie Henderson AT 2018
11 Nora Ahrens C 2019 13 Greta Markey UT 2018
14 Rhyan Komsthoeft C 2018 17 Mari Vulich AT 2019
18 Allison Cabrera AT 2021 19 Abigail Cabrera AT 2020
20 Abby Ahrens UT 2018 1A Grace Wantuck GK 2020
Varsity
1 Allie Bradbury GK 2018 2 Franny Bailey AT 2018
3 Kaysie Stuba AT 2018 5 Hanna Good AT 2019
9 Olivia Ohm D 2019 10 Ellie Henderson AT 2018
11 Nora Ahrens C 2019 13 Greta Markey UT 2018
14 Rhyan Komsthoeft C 2018 17 Mari Vulich AT 2019
18 Allison Cabrera AT 2021 19 Abigail Cabrera AT 2020
20 Abby Ahrens UT 2018 1A Grace Wantuck GK 2020