WINTER SPORT REGISTRATION 2018-2019

2018-2019 WINTER SPORT REGISTRATION

WINTER SPORTS

TRYOUT/START DATE

REGISTRATION/PHYSICAL DUE

LEVELS OF COMPETITION

CUT/NO-CUT

Girls Basketball

Monday, October 29

Friday, October 26

Freshman, Sophomore, Varsity

CUT

Boys Basketball

Monday, November 5

Friday, October 26

Freshman, Sophomore, Varsity

CUT

Boys Wrestling 

Monday, November 5

Friday, October 26

Freshman, JV, Varsity 

NO-CUT

Go to nazareth.8to18.com to register for winter sports.

All athletes MUST BE REGISTERED and have a CURRENT PHYSICAL ON FILE before the start date.

Any questions, contact Kimberly Connell (kconnell@nazarethacademy.com) 708-387-8556

11/5/2018 11:59 PM

Staff

 

Nazareth Logo.

NAZARETH ACADEMY ATHLETICS

Administration and Athletic Staff

Position

Name

President

Debbie Tracy

Principal

Therese Hawkins

Academic Dean

Sister Terry Middendorf

Director of Curriculum and Instruction

Jessica Radogno

Dean of Students

Tim Racki

Student Activities

Catherine Augustyn

Athletic Director

Dennis Moran

708-387-8517

Assistant Athletic Director

Kimberly Connell

708-387-8556

 

 

Team Doctors

Dr. Tom Nelson 

Dr. Steven Chudik

Athletic Trainer

Jessica Liutkus

Transportation

Kimberly Connell

708-387-8556

Fall Sports

Sport

Coaches

Boys Cross Country

Co-Head Varsity:  Kevin Milos

Co-Head Varsity:  Sean Banasiak

Boys Golf

Head Varsity:  Mike Morris

Assistant Varsity:  David Reed

Boys Soccer

Head Varsity:  Alex Wilkinson

Assistant Varsity:  Doug Hunt

Head JV:  Carl Brandon

Assistant JV: Sean Stanger

Head F/S:  Michael Mossing

Assistant F/S:  David Caldwell

Football

Head Varsity:  Tim Racki

Assistant Varsity:  Casey Moran

Assistant Varsity:  Joe Battaglia

Assistant Varsity:  Brody Budmayr

Assistant Varsity:  John Grayson

 Assistant Varsity:  Matt Letcher

Assistant Varsity:  Rudy Luna

Assistant Varsity:  Tom Minogue

Assistant Varsity:  Joe Reynolds

Assistant Varsity:  Jeff Tumpane

Assistant Varsity:  Larry White

Assistant Varsity:  Jonathan Bittle

Assistant Varsity:  Mack Nelson

Head F/S:  Mike Sorensen

Assistant Head F/S:  Ryan Evans

Assistant F/S:  Jim Zimmerman

Assistant F/S:  Chris Beedie

Assistant F/S:  Rod Molek

Assistant F/S:  Todd Jones

Assistant F/S:  Mykal Neal

Assistant F/S:  Roy Verdin

Assistant F/S:  Ed Cogan

Girls Cross Country

Head Varsity:  Joe Wejman

Assistant Varsity:  Anthony Gonzalez 

Girls Golf

Head Varsity:  Chuck Rohlf

Assistant Varsity:  Kasey Shaffer

Girls Tennis

Head Varsity:  Lisa Straface

Assistant Varsity:  Susan Winters

Head Sophomore:  Jane Veldman

Assistant Sophomore:  Mary Ann Webb

Girls Volleyball

Head Varsity: Melissa Masterson

Assistant Varsity: Kyle Masterson

Head Sophomore: Thirapol Pimsarn

Assistant Sophmore: John Pangan

Head Freshmen A:  Julia Watkins

Head Freshmen B:  Courtney Keefe

Marching Band

Director:  Mike Sliwinski

Cheer - Sideline

Head Varsity:  Jessica Darwish

Assistant Varsity:  Alexander Landeros

Pom and Dance - Sideline

Head Varsity:  Katie Broenneke

Assistant Varsity:  Kristen Yarka

Winter Sports

Sport

Coaches

Boys Basketball

Head Varsity:  Sean Pearson

Assistant Varsity:  Matt Letcher

Assistant Varsity:  Rod Molek

Head Sophomore:  Paris Lewis

Assistant Sophomore:  TBD

Head Freshmen:  Patrick Sullivan

Assistant Freshmen:  Maceo Thompson

Girls Basketball

Head Varsity:  Eddie Stritzel

Assistant Varsity:  Jeff Krason

Assistant Varsity:  Dave Roseland

Assistant Varsity:  Nicole Wehner

Head Sophomore:  Brian McManaman

Assistant Sophomore:  Molly Bealin

Head Freshmen:  Len Gramarossa

Assistant Freshmen:  Vicki Sobol

Boys Wrestling

Head Varsity:  Denis Laughlin

Assistant Varsity:  Brian Daley

Head JV:  TBD


Boys Hockey

Head Varsity:  Danny VanGronigen

Cheer - Competition

Head Varsity:  Jessica Darwish

Assistant Varsity:  Alexander Landeros

Pom & Dance - Competition

Head Varsity:  Katie Broenneke

Assistant Varsity:  Kristen Yarka

Pep Band

Director:  Mike Sliwinski

Spring Sports

Sport

Coaches

Boys Baseball

Head Varsity:  Lee Milano

Assistant Varsity:  John Saraceno

Assistant Varsity:  Rod Molek

Assistant Varsity:  Rudy Luna

Head Sophomore:  Mario Ortiz

Assistant Sophomore:  Erich Kittlaus

Head Freshmen:  TBA

Assistant Freshmen:  TBA

Boys Tennis

Head Varsity:  TBD

Assistant Varsity:  TBD

Head JV:  Susan Winters

Assistant JV:  TBD

Boys Volleyball

Head Varsity:  Jennifer Milligan

Assistant Varsity:  Emily Milligan

Head JV:  Will Brewer

Assistant JV:  Cyndi Wojtaszek

Boys Track & Field

Head Varsity:  John Grayson

Assistant Varsity:  TBD

Boys Lacrosse

Head Varsity:  Jasper Zornoza

Assistant Varsity   Andrew Koncel

Head JV:  Andrew Koncel

Assistant JV:  Joe Felice

Girls Softball

Head Varsity:  Chris Van Degraft

Assistant Varsity:  Laura Enriquez

Head JV:  Vicki Sobol

Assistant JV:  Molly Bealin

Girls Soccer

Head Varsity: TBD

Assistant Varsity:  TBD

Head JV:  TBD

Assistant JV:  TBD

Girls Track & Field

Head Varsity:  Chris Beedie

Assistant Varsity:  Anna Dlesk

Girls Lacrosse

Head Varsity:  Ryan Springer

Assistant Varsity:  Mack Nelson

Head JV:  Kaitlynn Boniecki

Assistant JV:  John McGee