Staff

Superintendent: Dr. Karen Sullivan
Assitant Superintendent: Louis Lee 
Principal: Dr. Robert McBride
Assistant Principals: Lance Fuhrer,Montine Johnson , David Perry, Kerry Cahil

2016-17 NEUQUA VALLEY ATHLETIC STAFF

Athletic Director:   Barbara Barrows

Asst. Athletic Directors        Laura McCarthy, Mike Williams,  Bill Ellinghaus

Athletic Secretary                Glenda Stevens

Aquatics Director                 Chad Allen

Fall Sports:

Football                    Head Coach – Bill Ellinghaus

V-Asst.      Clayton Figi              Sophomore   Jack Smilanic        Freshman  David Ricca         

V-Asst.      Rodney Jones           S-Asst.          Bill Roller              Fr. Asst.     Mark Cummings

V-Asst.      Nick Benson            S-Asst.          Tim Companey     Fr. Asst.     Dominic Piscitiello

V- Asst.     Jason Berry              S-Asst.          Mike Cook            Fr. Asst.     Mike Parton

V-Asst.      Joey Michals    Vol. Asst. JR Niklos  Vol. Asst.  Frank Kuzniewicz    Vol. Asst.  Gary Steinbach  Vol. Asst.  Mike Mucha

Boys Cross Country  Head Coach - Paul Vandersteen

V-Asst.   Mike Kennedy            Freshman     Mike Rossi

Soph.      Jamie Janota             Vol.               Kris Hartner

Girls Cross Country Head Coach - Tim McCoskey 

Asst.       Andy Voller                Asst.             Shelby Thormeyer

Asst.       Corie Sanders             Asst.            Amanda Mirochna

Boys Golf                  Head Coach – Bart Carbonneau

F/S          Dave Brouwer

Girls Golf                  Head Coach - John Keller

JV           Steve Treptow

Boys Soccer               Head Coach Arnoldo Gonzalez

V-Asst.   David Johnston           Fr. A                Antonia Fawell                   

JV1         Ben Tatham                Fr. B                Joe Moreau

JV2         Jimmy Diaz                 Fr. Vol.-Asst.  Dave Rosenberg                

Girls Swim/Dive        Head Coach –Jason Niforatos   

Diving    Gerry Petit                  JV Gold        Alexis Nash                                 

V-Asst.   Kimberly Marach       JV Blue        Michelle Meeker

Girls Tennis Head Coach – Trudy Bennorth           

JV1         Carol Bulfer                JV2               Kyle Lickel

Girls Volleyball         Head Coach - Kelly Simon

V-Asst.   Jen Albert                   Fr. A             Paige Reinert

JV           Jamie Buhnerkemper Fr. B             Danielle Asquini

Soph.      Kaisley Fisher            

Cheerleading             Head: Kathy Tichelbaut        

V-Asst.   Brandon McGhee       JV                 Lauren McDermott

Dance Team              Head Coach – Taylor Farnetti

V-Asst.   Lauren Prosser           JV                 Kaitlyn Herrera                     

Winter Sports:

Boys Basketball         Head Coach - Todd Sutton

V-Asst.   Tyler Sutton                Fr. A             Chris Cebrzynski

Soph.      Chad Cartner              Fr. B             Tommy Gulo

S-Asst.    Drew  Sutton

Girls Basketball        Head Coach - Mike Williams

V- Asst.  Dave Brouwer            Fr. A             Amanda Mirochna

Soph.      George Lowery          Fr. B             Talia Williams

JV           Billy Ghighi

Girls Bowling    Head Coach – Kathy Lhotak

JV          Keith Fedyski

Wrestling           Head Coach - Mick Ruettiger

V-Asst.      Michael Mucha                  Freshman     Michael Parton

JV1            Joey Michals                     JV2               Aaron Haber

Girls Gymnastics          Head Coach – Darragh McDermott

Asst. Michelle Byczynski

Boys Swim/Dive            Head Coach - Chad Allen

Diving       Gerry Petit                     JV Gold        Kim Marach

JV Blue     Michelle Meeker           JV Elite        Ryan Farmer

Spring Sports:

Badminton                    Head Coach – Marie Valente

JV              Nick Benson                  Freshman      Elizabeth Morgan  

Baseball                         Head Coach - Robin Renner

V-Asst.      John Fumagalli               FA                Tim Haas 

Soph.         Tom Trayser                  FB                 James Thorton

S-Asst.       Jim Brusveen                 Vol.              Denny Short

Vol.              Drew Sutton

Softball                           Head Christina Frontera

V –Asst.    Mandy Dunham             V-Vol.          Jaci Smolinski

JV              Jeff Wynne                    Freshman A Erica Conway   

JV-Vol.     Keith Fedyski                 Freshman B  Ariana Stone

Boys Track                    Head Coach  - Mike Kennedy

Asst.          Paul Vandersteen          Asst.             Matt Ragusa      

Asst.          Orville Sweeney            Asst.             David Ricca

 Girls Track                   Head Coach - Gretchen Parejko

Asst.          Wayne Hartmann          Asst.             Blake Dole

Asst.          Stephanie Fisher            Asst.             Bill Casey

Boys Volleyball             Head Coach – Erich Mendoza

V-Asst.      Mallory Gleason             FA       TBA

JV              Bryan Jenkins                FB       Kristen Kinell                            

Boys Tennis                   Head Coach - Trudy Bennorth

V-Asst.      Kyle Lickel                    JV1               Carol Bulfer

Girls Soccer                  Head Coach – Joe Moreau

V-Asst.      Sue Soderberg               JV2               Laura Kurtyak

V-Asst.      Meghan Schroeder        Freshman     Kevin Geers

JV1            Arnoldo Gonzalez

Boys Water Polo           Head Coach –Chad Ganden

JV              Lauren Gorski

Girls Water Polo             Head Coach – Cara Stack

JV              Ashley Natonski

Special Olympics          Madeline Gerald     Taylor Neverman

Athletic Trainers   Katie Stine     Ray Ogren                                      

Note: Vol. = Certified Volunteer Assistant