Results

  • vs. Mendota/Mooseheart/Dwight

    12/03/2014

  • @ Glenbard South/LaSalle Peru/Yorkville

    12/06/2014

  • @ Coal City JV Invite

    12/06/2014

  • @ Coal City/ Lisle

    12/09/2014

  • vs. Reaper Classic

    12/12/2014

  • vs. Reaper Classic

    12/13/2014

  • @ Reed Custer/Streator

    12/19/2014

  • @ Gibson City JV Invite

    12/20/2014

  • @ Sandwich JV Invite

    12/23/2014

  • @ Don Flavin Dual Team Tournament

    12/29/2014

  • @ Don Flavin Dual Team Tournament

    12/30/2014

  • @ Kaneland

    01/03/2015

  • vs. Sandwich

    01/06/2015

  • @ Herscher/Manteno

    01/08/2015

  • @ Princton Invitational

    01/09/2015

  • @ Princeton Invitational

    01/10/2015

  • @ Seneca/Wilmington

    01/15/2015

  • @ Plainfield South

    01/16/2015

  • @ Joliet West/Hillcrest/Rich Central

    01/17/2015

  • @ Oswego JV Dual Team Tournament

    01/17/2015

  • vs. Peotone/Westmont

    01/22/2015

  • @ I-8 Varsity Conference Tournament

    01/24/2015

  • @ Plainfield East/Romeoville

    01/29/2015

  • @ I-8 JV Conference Tournament

    01/30/2015

  • vs. Aurora East/Genoa Kingston/ACC

    02/03/2015

  • @ IHSA Regionals

    02/07/2015

  • @ IHSA Sectionals

    02/13/2015

  • @ IHSA Sectionals

    02/14/2015

  • @ IHSA State Individual Meet

    02/20/2015

  • @ IHSA State Individual Finals

    02/21/2015

  • @ IHSA Dual Team Sectional

    02/24/2015

  • @ IHSA Dual Team State

    02/28/2015

  • Regional Champions
  • State Qualifyers

News

  • There are no current announcements.

  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Wednesday, Dec. 03
    Mendota/Mooseheart/Dwight
    5:30 PM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Saturday, Dec. 06
    Coal City JV Invite
    9:00 AM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Saturday, Dec. 06
    Glenbard South/LaSalle Peru/Yorkville
    9:00 AM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Tuesday, Dec. 09
    Coal City/ Lisle
    5:30 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Friday, Dec. 12
    Reaper Classic
    5:30 PM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Saturday, Dec. 13
    Reaper Classic
    9:00 AM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Friday, Dec. 19
    Reed Custer/Streator
    5:30 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Saturday, Dec. 20
    Gibson City JV Invite
    9:00 AM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Tuesday, Dec. 23
    Sandwich JV Invite
    9:00 AM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Monday, Dec. 29
    Don Flavin Dual Team Tournament
    TBA
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Tuesday, Dec. 30
    Don Flavin Dual Team Tournament
    TBA
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Saturday, Jan. 03
    Kaneland
    10:00 AM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Tuesday, Jan. 06
    Sandwich
    6:00 PM
    Home

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Thursday, Jan. 08
    Herscher/Manteno
    5:30 PM
    Away

    Click for more
  • BOYS (V)
    WRESTLING

    Friday, Jan. 09
    Princton Invitational
    4:30 PM
    Away

    Click for more

BOYS WRESTLING | Varsity

11/27             Lasalle Peru                           Loss                27 – 47                       (0-1)

11/27             Sycamore                               Win                 46 – 27                       (1-1)

11/27             Hampshire                             Win                 46 – 34                       (2-1)

11/30             Woodstock North                 Win                 66 – 12                       (3-1)

11/30             Harvard                                  Win                 34 –30                        (4-1)

12/4               Mooseheart                           Win                 66 – 12                       (5-1)

12/4               Mendota                                 Win                 60 – 11                       (6-1)

12/7               Joliet West                              Loss                28 – 40                       (6-2)

12/7               Marmion                                Loss                18 – 48                       (6-3)

12/7               Yorkville                                 Loss                22 – 42                       (6-4)

12/10             Lisle                                        Win                 60 – 12                       (7-4)

12/10             Coal City                                 Win                 59 – 21                       (8-4)

12/11             Amboy                                    Win                 57 – 15                       (9-4)

12/19             Dwight                                    Win                 57 – 6                         (10-4)

12/19             Reed Custer                           Win                 54 – 15                       (11-4)

12/20             Sandwich                                Loss                25 – 35                       (11-5)

12/27             IVC                                          Win                 63 – 14                       (12-5)

12/27             Unity                                       Win                 70 – 12                       (13-5)

12/27             Olympia                                  Win                 50 – 11                       (14-5)

12/27             Taylor Ridge Rockridge        Win                 65 – 12                       (15-5)

12/28             El Paso Gridley                      Win                 69 – 0                         (16-5)

12/28             Roxana                                   Win                 55 – 21                       (17-5)

12/28             Gibson City                             Win                 41 – 30                       (18-5)

12/28             Vandalia                                 Win                 35 – 33                       (19-5)

12/28             PORTA                                    Win                 47 – 30                       (20-5)

1/4                  Kaneland                                Loss                29 – 30                       (20-6)

1/9                  Herscher                                Win                 39 – 21                       (21-6)

1/9                  Manteno                                 Win                 49 – 24                       (22-6)

--------------------------------------------------------- 2013-2014 --------------------------------------------------------------------------------------------
2/9
State Qualifiers
106- Jake Wilson
132- Shaun Wollenweber
138- Ivan Lopez
145- Zach Tomac
160- Wes Brown
220- Derrick Maisonet
285- Junior Nunez
 
 
2/2
REGIONAL CHAMPIONS!!!
Plano achieved their first ever regional championship.
Champions- Ivan Lopez, Wes Brown, Derrick Maisonet, Junior Nunez
2nd- Shaun Wollenweber, Zach Tomac
3rd- Jake Wilson, Abel Gonzalez, 
4th- Tyler Scanlon, Killian Murphy, Alex Rodriguez
 
1/26
I-8 JV Conference Tournament
1st as a team
Champions- Tommy Brown, Austin Kee, Tyler Hausler, Jon Farthing, Joel Periera Das Neves
2nd- Damian Nunez
3rd- Jose Jimenez, Juan Lazerit, Ethan Arguezo, 
 
1/22
Vs. ACC (W 25-6)
 
1/19
I-8 Conference Tournament
3rd as team
All Conference- Jake Wilson, Shaun Wollenweber, Wes Brown, Derrick Maisonet, & Junior Nunez. 
1/17
Vs. Peotone (W 24-6) (7-3)
Vs. Westmont (W 23-6) (8-3)
 
1/10
Vs. Wilmington (L 22-6) (6-3)
Vs. Seneca (W 22-5) (6-2)
 
1/5 & 1/6 
Princeton Invitational Tournament (PIT)
5th Place Finish out of 32 teams
106- Jake Wilson 5th
132- Shaun Wollenweber 7th
138- Ivan Lopez 7th
160- Wes Brown 2nd
220- Derrick Maisonet CHAMPION
285- Trent Bowers 6th
 
1/2
Vs. Herscher (W 21-5) (5-2)
Vs. Manteno (W 20-5) (4-2)
 
12/28 & 12/29
St. Thomas More Dual Tournament
2nd Place Finish!
Vs. Wilmington (L 19-5)
Vs. Mercer County (W 19-4)
Vs. Coal City (W 18-4)
Vs. Clifton Central (W 17-4)
Vs. Morrison (W 16-4)
Vs. PORTA (W 15-4)
Vs. St. Thomas More (W 14-4)
Vs. IVC (W 13-4)
 
12/13
Vs. Dwight (W 12-4) (3-2)
Vs. Reed Custer (W 11-4) (2-2)
 
12/11
Vs. Yorkville (W 10-4) 
Vs. Sandwich (L 9-4) (1-2)
 
12/7 & 12/8
Reaper Classic
106- Jake Wilson (3rd)
126- Abel Gonzalez (4th)
132- Dan Comiskey (3rd)
138- Ivan Lopez (4th)
145- Zach Tomac (5th)
152- Killian Murphy (4th)
160 Weslye Brown (2nd)
182- Austin Ricketts (6th)
220- Derrick Maisonet (Champion)
285- Junior Nunez (4th)
 
12/5
Vs. Amboy (W 9-3)
Vs. Genoa Kingston (W 8-3)
 
12/4
Vs. Lisle (W 7-3) (1-1)
Vs. Coal City (L 6-3) (0-1)
 
12/1
Vs. Kaneland 2A (W 6-2)
Vs. Lemont 2A (W 5-2)
 
11/28
Vs. Mendota (W 4-2)

Vs. Plainfield South 3A (W 3-2) 

Vs. Mooseheart (W 2-2)
 
11/24 
Vs. Dakota (L 1-2) 
Vs. Harvard (L 1-1)
Vs. Woodstock North 2A (W 1-0)
 

Team Rosters

  • No.
  • Name
  • Pos
  • Hgt
  • Wgt
  • Class
  • No.
  • Name
  • Pos
  • Hgt
  • Wgt
  • Class

There is no roster available.