Staff

 

St. Charles East High School Administration and Athletic Staff

Superintendent

Dr. Donald Schlomann

Principal

Charlie Kyle

Athletic Director

Mike Sommerfeld

Associate Principal

Lisa Dandre

Assistant Principal

Jim Richter

Assistant Principal

Jean Cabel

Athletic Secretary

 

Athletic Trainers

Don "Doc" Nielsen

Chuck Harrier 

 

Head Cheerleading Coach

Tawny Powers

Asst. Cheerleading Coaches

Johnnie Buckley (Asst. Varsity)

Brittany Pater (JV Coach)

Drill Team

Head Coach - Felicia Lara
Asst. Coach - Jenna Wright
JV Coach - Gemma Martin

Fall Sports Coaching Staff

Boys' Cross Country

Head Coach - Christopher Bosworth
Assistant - Mike Kososki

Boys' Golf

Head Coach -John Stock
JV Coach -Brian Clodi

Boys' Soccer

Head Coach - Paul Jennison
Assistant Coaches:  Bernard Kehoe
Wes Akers (JV), Robert Akers (FR)

Football

Head Varsity Coach - Bryce Farquhar

Assistant Coaches:  Brian Teresinksi, John Connell, Len Asquini, Jonathan Kittl, Tim Wolf, Jason Potter, Rich Pollack, Max Payleitner, Alex Putz, Pat Schiller, Olijuwon Davis, Jeff Kolker

Girls' Cross Country

Head Coach -  Mike Arenberg

Assistant - Mike Backer

Girls' Golf

Head Coach - Rod Osborne
JV Coach - Jared Gutesha

Girls' Tennis

Head Coach - Matt Bulman
JV1 Coach - Hannah Clark
JV2 Coach - Christine Lumonovic, Patricia Denorio

Girls' Swimming/Diving

Head Coach - Joe Cabel
Assistant Coaches - Kent Pearson, Nicole Schropp, & Julia Shallcross                  

Girls' Volleyball

Head Varsity Coach - Jennie Kull
Assistant Coaches:  Mike Bui, Katie Walsh, Mark Wallin, Jim Reed, Amy Rybaczuk

Winter Sports Coaching Staff

Boys' Basketball

Head Varsity Coach -Pat Woods
Assistant Coaches:  Rob Klemm, Joren Wilson, Jeff Collons, Rich Pollack

Boys' Swimming/Diving

Head Varsity Coach - Joe Cabel
Assistant Coaches, Kent Pearson, Nicole Schropp, & Dave Bart

            Boys Bowling            

Girls Bowling
 
Head Coach Steve Dessauer

Head Coach Tom Cole

Wrestling

Head Varsity Coach - Jason Potter
Assistant Coaches -  Christopher Potter, Lee Portakolis, & Max Payleitner

Girls' Basketball

Head Varsity Coach -Lori Drumta
Assistants: Vicki Nichols, James Hawkins, Jeff Kolker, Bryan Sloan

Spring Sports Coaching Staff

Boys' Baseball

Head Varsity Coach -Len Asquini
Assistant Coaches:  Kyle Libberton, Brian Clodi, Mark Foulkes, Adam Boyer

Boys' Tennis

Head Coach -Rob Livermore
Assistant Coach: Cynthia Newland, Christine Winter

Boys' Track & Field

Head Coach - Christopher Bosworth
Assistant Coaches:   Andrew Johnson

 Boys' Volleyball  Head Coach - Kathleen McCullaugh, Kyle McCall, Sarah Stratman, Josh Carnell

Girls' Softball

Head Varsity Coach -Jarod Gutesha
Assistant Coaches:  Max Paylietner, Mike Volz, Melissa Caine, Paul Sarmiento

Girls' Soccer

Head Varsity Coach -Paul Jennison
Assistant Coaches: Bernard Kehoe, Robert Akers

Girls' Track & Field

Head Coach - Tim Wolf
Assistants - Mike Kososki,  & Mike Arenberg

Boys Water Polo

Head Coach - Timothy O'Grady

Girls Water Polo

Head Coach - Stephanie Ter Bush
             Badminton Head Coach- Patricia Denorio Hanley Manley, Marsha Zaikowski
Girls Lacrosse Head Coach-Veronica Kluener
Boys Lacrosse Head Coach-Nicholas Leonard