Winter Registratons

Winter Sports - Registration Opens October 3, 2018

Picture Day November 17, 2018

Basketball, Boys and Girls  - Girls BBK practice begins October 29, Boys' practice begins November 5

Bowling, Boys and Girls  - Boys' Bowling practice starts October 22 - Girls' practice begins November 12

Cheerleading, Competitive 

Dance, Competitive 

Gymnastics, Girls  - Practice begins November 5

Swimming, Boys - Practice begins November 19

Wrestling - Practice begins November 5

 

Spring Sports

Picture Day for all Spring Sports March 9, 2019

Badminton, Girls – Register beginning of February

Baseball, Boys – Register beginning of February

Lacrosse - Registration beginning of February

Soccer, Girls – Register beginning of February

Softball, Girls – Register beginning of February

Tennis, Boys – Register beginning of February

Track & Field, Boys and Girls - Register in December

Volleyball, Boys – Register beginning ofFebruary

Bass Fishing - Register in February

11/19/2018 7:50 PM

Staff

 

 

South Elgin High School Administration

Superintendent

Mr. Tony Sanders

Principal

Brian Moran 847 289-3760 ext. 3801

brianmoran@u-46.org

Associate Principal

Dr Gregory Baker 847-289-3760 ext. 3662

 

Assistant Principal

Lori Lopez 847-289-3760 ext. 3663

Mrs. Lori Lopez

Athletic Director

Mike Jeziore 847-289-3760 ext. 3665

 

michaeljezioro@u-46.org 

Assistant Athletic Director

Jay Bartholomew 847-289-3760 ext. 3304

Mr. Jay Bartholomew

Athletic Assistant

Jayne Schock  847-289-3760 ext. 3691

jayneschock@u-46.org

Athletic Trainer

Joseph Lange  847-289-3760 ext. 3429

Mr. Joseph Lange

Fall Sports - Coaching Staff

Cheerleading

Ms Savannah Bennett

Cross Country -Boys

Ms. Kari Turcan

Cross Country - Girls

Ms. Jorie Bartholomew

Football

Mr Dragan Teonic

draganteonic@u-46.org

Golf - Boys

Mr. Gordon Brown

Golf - Girls

Ms. Amy Silverman

Poms

Ms. Audrie Shields

Soccer - Boys

Mr. Simon Brinklow

Swimming - Girls

Ms. Dee McDermott

Tennis - Girls

Ms. Melissa Tuftedal & Bret Anderson

Volleyball - Girls

Ms. Joni Plach

Winter Sports -  Coaching Staff

Basketball - Boys

Brett Johnson

Basketball - Girls

Mr. Dan Mandernack

Bowling - Boys      

Joe DeMarco

Bowling - Girls

Mr. TA Wierschke 

Competitive Cheerleading

Ms. Savannah Bennett

Gymnastics - Girls

Jessica Stoye

Swimming - Boys

Bret Anderson

Wrestling

Mr. Mark Cameron

Spring Sports - Coaching Staff

Badminton

Ms. Melissa Tuftedal

Baseball

Mr. Jim Kating

Soccer - Girls

Laura Szwaja

Softball

Mr. Brad Reynard

Tennis - Boys

Bret Anderson

Track - Boys

Mr. Anthony LaRue

Track - Girls

Ms. Tushebra Crump

Volleyball - Boys

Mr. Adam Plach