Staff

 

 

 

Willowbrook High School Administration and Coaching Staff

Superintendent

Dr. Scott Helton

Principal

Dan Krause

Athletic Director

Bob Daly

Assistant Principal

Tom Cantlin

 Assistant Principal

Doug Wildes

Athletic Secretary

Jan Kiefer 

 

 

Athletic Trainer

Dan Lin

 

Fall Sports Coaching Staff

Cheerleading

Head Coach                       Nicki Jarzembowski

JV Goach                           Jean Taylor

Pom Pons

Head Coach                        Maggie Lamb

Asst.                                   Autumn Jones

Boys' Cross Country

Head Coach                        TJ Artman

Boys' Golf

Head Coach                        Gary Walker
Asst.                                   Scott Forcash

Boys' Soccer

Head Varsity Coach          Pete Ginter
JV                                   Eddie De La Cruz
Soph                                Julio Del Real
Fr                                     Ivan Jimenez   

Football

Head Varsity Coach         Nick Hildreth

Asst.                                  Khree Copeland

Asst.                                  Jamal Thomas

Asst.                                  Steve Malok
Asst.                                  Eric Coppersmith
Asst.                                  Anthony Gebhart

Asst.                                  Nick Gebhart
Asst.                                  Vic Wisner 

Asst.                                  Mike Marotta
Soph Coach.                     Terrence Miller

Asst.                                  Anthony Pennella
Asst.                                  Mark Cunningham
Asst.                                  Bill Degnan

Head Frosh Coach              Ron Brock
Asst.                                 Dennis Jessen
Asst.                                 Sam Key
Asst.                                 Dennis Coppersmith

Asst.                                 Angelo Gnat  
                                

Girls' Cross Country

Head Coach                        Clyde Ware

Girls' Golf

Head Coach                        Jim White

Girls' Tennis

Head Coach                        Christy Scardina 
Asst.                                  Jeryllyn Scardina

Girls Swimming/Diving

Head Coach                         Tara Murphy

Asst Coach                          Pam Forsberg

Girls' Volleyball

Head Varsity Coach                Sue Bower
Fresh Coach                           Diane Vegter
Fresh Coach                           Rachel Karos
Sophomore Coach                   Irene Johnson

Winter Sports Coaching Staff

Boys' Basketball

Head Varsity Coach                Chris Perkins
Asst.                                      Troy Nelson

Asst.                                      Dave Fergerson
Soph  Coach                        Ryan Tyszkiwiecz
Fr.  A Coach                     Everette Stubblefield
Fr.  B Coach                           Jim White

Boys Swimming/Diving

Head Varsity Coach                  Neil Wahlgren
Asst. Coach                            Amy Martello

Girls Bowling

Head Varsity Coach                Kevin Allen

Asst.                                  Anthony Panella

                                     

Wrestling

Head Varsity Coach               Brandon Murphy
Asst.                                     
 Gary Walker            JV1 Coach                            Tim Ortiz

JV2 Coach                            Bryan Murphy
Fr.  Coach                            Jeff Reher

Girls' Basketball

Head Varsity Coach                Terry Harrell
JV Coach                               Rachel Karos

Soph Coach                           Brandon Collings
Fr. A Coach                           Dan Bannon

Fr. B Coach                           Sam Key

Girls Gymnastics

Head Varsity Coach                Deanna Zuchowski
Asst.                                     Andy Isaacson

Spring Sports Coaching Staff

Girls' Badminton

Head Varsity Coach                Brandon Murphy
Fr Coach                             Mike Haussmann
JV  Coach                               Eastman Tiu

Boys' Baseball

Head Varsity Coach                  Vic Wisner
Var Asst.                                 Matt Scott
Fr A:                                       Tom Fosnot          So
ph                                       Brandon Collings

Boys Gymnastics

Head Varsity Coach                  Caleb Strejc
Asst.                                    
Andy Isaacson

Boys' Tennis

Head Coach                            Eddie De La Cruz
Asst.                                       Suzy Lodbell

Boys' Track & Field

Head Coach                           T.J. Artman
Asst.                                     Matt Clapper
Asst.                                     Mike Warren

Boys Volleyball

Head Varsity Coach               Ryan Bazon

Asst.                                     Sue Bower
Asst.                                     Diane Vegter
Asst.                                     Everette Stubblefield

Girls' Softball

Head Varsity Coach                Rachel Karos
Asst.                                     James White
JV Coach                              
Nina Vicicondi
Fr  Coach                              Kevin Allen

Girls' Soccer

Head Varsity Coach        Julio Del Real              
Soph. Coach                   Brian Shanahan

JV                                  Pete Montgomery
Fr                                  Victor Lopez

Girls' Track & Field

Head Coach                          Clyde Ware
Asst.                                    Jeff Reher
Asst.                                   Gary Walker