Staff

 

School Name Administration and Athletic Staff

Superintendent

Karen Sullivan

Principal

Jason Stipp

Athletic Director

Athletic Director- Chris Neibch

Assistant- Bryan Acevedo, Lauren Heinz, Kevin Chaffee

Aquatics Director Nick Arens

Associate Principal

Charles Bibbs

Assistant Principal

Rebecca Schreiber

Assistant Principal

Jason Schmidtgall

Athletic Secretary

Pam Dorman

Athletic Trainers

Head Trainer- Mike Knoll

Assistants- Kathy Powell, Darlene Villalobos

Dance Team

Head Coach- Megan Dougherty

Assistants- Lea Shababy, Brittany Carson

Cheerleading

Head coach- Amanda Adams

Assistants- Rebecca Goff, Sydnee Polk

Fall Sports Coaching Staff

Boys' Cross Country

Head Coach- Kevin Rafferty

Assistants- Adam Dyche, Carl Armstrong

Boys' Golf

Head Coach- Eric Flodberg

Assistant- Dave Koopmann

Boys' Soccer

Head Coach- Jose Garcia

Assistants- Sammy Somola, Julie Bergstrom, Mario Quaranta, David Hanke, Peter Lambert

Football

Head Coach- Paul Murphy

Assistants- Duane Butts, Ron GriffinMatt Murphy, Ben Manzella, Tom Santoria, Brad Caldwell, Kyle Saltijeral

Head Sophomore- Tom Baumgartner
Assistants- Chris GenslingerKen Anderson, Max Seibert

Head Freshman- Dave Gowing
Assistants- Ryan DeMar, Noel Soto, Ryan Voitik, Moyin Adewole

Girls' Cross Country

Head Coach- Dave Severance

Assistant- Ryan Vankampen

Girls' Golf

Head Coach- John Farnan

Girls' Tennis

Head Coach- Phil Galow

Assistants-Mary Gucinski, Jenna Reisch

Girls Swimming/Diving

Head Coach- Katie Peterson

Assistants- Tabitha DeAnda, Jeffrey Davis, Doug Junius, Kelsey Sopron

Girls' Volleyball

Head Coach- Kristen Didier

Assistants- Kari Galen, Al Lagger, Lauren Heinz, Mellisa McKendry, Nicole Price

Winter Sports Coaching Staff

Boys' Basketball

Head Coach- Chaz Taft

Assistant- Matt Blue

Head Sophomore- Isaiah David

Assistant- Matt Logan

Head Freshman- Al Lagger

Assistant- Ryne Gill

Girls Gymnastics

Head Coach- Phillip Gilmer

Assistant- Ashley Piton

Girls Bowling

Head Coach- Marty Miller

Assistant- Sammy Somola

Wrestling

Head Coach- Brad Caldwell

Assistants- Ken Anderson, Steve Skorup, Adam Johnson, Daniel Howell

                Boys Swimming/Diving

Head Coach- Nick Arens

Diving Coach- Kelsey Sopron

Assistants- Jeffrey Davis, Doug Junuis

Girls' Basketball

Head Coach- Dave Owles

Assistants- Jimmie Jacobs

Head Sophomore- Brittany Galow

Assistant-Michelle Borchert

Head Freshman- Byron Webb

Spring Sports Coaching Staff

Boys' Baseball

Head Coach- Bryan Acevedo
Assistants- Ryan Voitik, Ryne Gill

Head Freshman- Ryan DeMar

Assistant- Dan Berardi

Boys' Tennis

Head Coach- Phil Galow
Assistants- Mary Gucinski, Jenna Reisch

Boys' Track & Field

Head Coach- Kevin Rafferty
Assistants- Roger Einbecker, Byron Webb, Arlen McCann, Marc Presley,
David Groeber

Girls' Softball

Head Coach- Valerie Wood
Assistants- Sandy Goff, Julie Farkas

Head Freshman- Brittany Galow

Girls' Soccer

Head Coach- Julie Bergstrom

Assistants- Peter Lambert, Ali Stahlke, Jose Garcia, Jen Kastner

Head Freshman- Sammy Somola

Girls' Track & Field

Head Coach- Dave Gowing

Assistants- Amanda Adams, Dave Severance, Brent Kiger

               Girls' Water Polo

Head Coach- Diana Schill

Assistant- Mike McWhirter

               Boys' Water Polo

Head Coach- Jeffrey Davis

Assistant- Katie Peterson

              Boys Volleyball

Head Coach- Noel Soto

Assistant- Melissa McKendry

Freshman Head- Patrick Doyle

Assistant- Nicole Price

              Badminton

Head Coach- Terry Zettle

Assistant- Whitney Sabos

Head Freshman- David Hanke