Staff

ARGO COMMUNITY HIGH SCHOOL

POSITION

NAME
Superintendent Dr. William Toulios
Principal  Dr. Brandon Cotter
Assistant Principal John Dagres
Athletic Director Ryan Skendzel
Assistant Principal (Activities) Nicole Wasko
Athletics Secretary Paris Townsell
Activities Secretary  
Athletic Trainers

Andy Gripp, ATC

Chris Hills, ATC

Phillip Rossberg, ATC

ATHLETIC COACHES

SPORT

COACH
Badminton

Head Coach: Todd Evans

Sophomore Coach: Jennifer Holmbeck

Baseball

Head Coach: Russ Nowak

Assistant Varsity Coach: Brandon Palmer

Sophomore Coach: Chris Strelow

Freshman Coach: Phil Baricovich

Basketball - Boys

Head Coach: Pat Maietta

Assistant Coach: Marquis Dotson

Sophomore Coach: Jason Reiter

Freshman Coach: Milosh Lukovic

Basketball - Girls

Head Coach: Dan McCarthy

Assistant Varsity Coach: Jackie Finley

Sophomore Coach: Mike Richler

Freshman Coach: Dena Hammad

Bowling - Boys

Head Coach: Scott Lee

Sophomore Coach: Elaine Eliadis

Bowling - Girls

Head Coach: Rob Markatos

Sophomore Coach: Justin Malec

Competitive Cheerleading

Head Coach:  Jalena Harting

JV Coach: Tracy Tough

Cross Country - Boys

Head Coach: Mary Bergman

Assistant Coach: Paul Thompson

Cross Country - Girls

Head Coach: Mary Bergman

Assistant Coach: Paul Thompson

Football

Head Coach: Tim Connelly

Freshman Coach: Keith Miller

Assistant Coach: Michael Mathieu

Assistant Coach: Christopher Kelly

Assistant Coach: Jason Korkosz

Assistant Coach: Justin Malec

Assistant Coach: James Pino

Assistant Coach: Phil Rossberg

Golf - Boys

Head Coach: Katelyn Smith

Sophomore Coach: Jason Reiter

Competitive Pom Pons

Head Coach: Dawn Palmer

JV White Coach: Jennifer Holmbeck

JV Maroon Coach: Stephanie Valdez

Soccer - Boys

Head Coach: Carlos Marquez

Assistant Varsity Coach: Robert Markatos

Sophomore Coach: Albert Hasan

Soccer - Girls

Head Coach: Elaine Eliadis

Assistant Varsity Coach: Myra Ortiz

Sophomore Coach: Carlos Marquez

Softball

Head Coach: Andy Corbin

Assistant Varsity Coach: Joe Krob

Sophomore Coach: Tony Metoyer

Freshman Coach: Dena Hammad

Swimming & Diving - Boys

Head Coach: Carla Murray

JV Coach: Federico Garcia

Dive Coach: Lindsae Baldes

Swimming & Diving - Girls

Head Coach: Carla Murray

JV Coach: Federico Garcia

Dive Coach: Lindsae Baldes

Tennis - Boys

Head Coach: Taylor Loux

Sophomore Coach: Al Hasan

Tennis - Girls

Head Coach: Taylor Loux

Sophomore Coach: Todd Evans

Track and Field - Boys

Head Coach: Scott Ball

Assistant Coach: Brian Schutz

Assistant Coach: Jason Korkosz

Assistant Coach: Emily Sawyer

Track and Field - Girls

Head Coach: Eva Manzke

Assistant Coach: Christopher Kelly

Assistant Coach: David Harris

 

Volleyball - Boys

Head Coach: TBD

Sophomore Coach: Matt LeVan

Volleyball - Girls

Head Coach: Adam Tinken

Sophomore Coach: Matt Levan

Freshman Coach: Gianna Spadoni

Water Polo - Boys

Head Coach: Matt McMurray

Assistant Coach:

Water Polo - Girls

Head Coach: Milosh Lukovic

Assistant Coach:  

Wrestling

Head Coach: Matthew McMurray

Assistant Varsity Coach: Tom McEntee

JV Coach: Mike Napleton

Freshman Coach: 

ACTIVITY SPONSORS

ACTIVITY

SPONSOR
A-Club Tom McEntee
Ambassadors Tommy Jankowicz
Argolite, Assist Nick Berrios
Argolite, Head Lindsae Baldes
Argopella Nicole Durkin
Art Club Alexa Edwards
Black Student Association (BSA) Taylor Stamps
Black Student Association (BSA) Aimee Gulden
Black Student Association (BSA) Evelyn Sanchez
Chess Club Lucian Bogdan
Color Guard Angel Grady
Culinary Club Erica Resedean
Drama Club / Thespians Tom Mamminga
Environmental Club Erica McClure
Fall Play Festival/Golden Fleece Tom Mamminga
Foreign Language Club Milosh Lukovich
Freshman Class Board Robert Powers
International Students Club Grace Drobny
Instrumental Music

Head Sponsor: Jeanette Soebbing

Assistant Sponsor: Megan Fitzgerald

Junior Class Board

Grace Drobny

Karen Lesnicki

Latinx Concilio

Evelyn Sanchez

Federico Garcia

Maroon Crew Jen Holmbeck
Maroon Newspaper Nick Berrios
Mathletes

Head Sponsor: Howard Sirota

Assistant Sponsor: James Kantzavelos

Muslim Students Association (MSA) Nadia ElKhatib
National Hispanic Institute (NHI) Antonio Manjarrez
National Honor Society

Head Sponsor: Betsy Keller

Assistant Sponsor: Jeremy Daugherty

Orchestra Director Megan Fitzgerald
Percussion Instructor- Winter Michael Doody
Radio (WARG) Club Carol McGowan
RISE Christian Club

Gary Feltman

Mike McPhail

Lucian Bogdan

Scholastic Bowl

Head Sponsor: Erin Walsh

Assistant Sponsor: Mary Jo Brown

Senior Class Board Albert Hasan
Skills USA

Mike Cognetti

Bernice Schopf

Kris Kowalski

Sophomore Class Board

Jennifer Julius

Special Olympics

Head Sponsor: Gary Feltman

Assistant Sponsor: Nemah Khatib

Speech Team

Head Sponsor: Zach Collins

Assistant Sponsor: Luna Hilal

Assistant Sponsor: Anna Ziaja-Castillo

Spring Plays

Spring Musical Theater Director: TBD

Spring Musical Vocal Director: Nicole Durkin

Spring Musical Instrumental Director: Megan Fitzgerald

STRIIVE (formerly GSA)

Eduardo Padilla

Erin Walsh

Student Council Francine Blake
Vocal Music Nicole Durkin
Winter Contest Play Thomas Mamminga
Winter Guard Flags Angel Grady