Cross Country at State

Congratulations to Siobhan Stoll, who finished in 8th place at the IHSA Class 2A Girls Cross Country State Final. 

 

Congratulations to Peter Walsdorf, who finished in 11th place at the IHSA Class 2A Boys Cross Country State Final.

 

Congratulations to Ryan Jones, who finished in 15th place at the IHSA Class 2A Boys Cross Country State Final.

 

All three of the runners received All-State Honors.

11/27/2019 12:37 AM

Winter Sports Picture Schedule

Monday, November 18 

Time

Team

2:45 PM

Boys Freshman Basketball

3:05 PM

Girls Frosh/Soph Basketball

3:20 PM

Dance

3:35 PM

Girls Varsity Basketball 

3:50 PM

Boys Sophomore Basketball

4:05 PM

Boys Varsity Basketball 

4:20 PM

Wrestling 

4:45 PM

Cheerleading 

4:45 PM

Chess

5:00 PM

Fencing 

11/18/2019 5:00 PM

ESCC All Conference Fall Athletes

Boys Golf

Brogan Pivnicka 

 

Girls Golf

Lauren McNulty

 

Cross Country

Boys

Chris Atadero

Ryan Jones

Peter Walsdorf

 

Girls

Caroline Binotti

Siobhan Stoll (Conference Champion & Conference Athlete of the Year)

 

Soccer

Paul Serdar

 

Football

Austing Geils

Luke Rogers

Mason Schwalbach

Bryce Shelton

Harrison Stanko

Jayden Thiergood and Purple Division - MVP

12/14/2019 3:35 PM

GIRLS Volleyball

  • Home
  • Away
2019-2020 JV Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
08/28/2019 Wed vs. Belvidere North H 5:00 PM Landers Pavilion -
08/29/2019 Thu @ Kaneland A 5:00 PM Kaneland L 12,11 - 25,25
09/07/2019 Sat @ Crystal Lake South - CLS JV Invite A 08:00 AM Crystal Lake South W 13,25,17 - CLS 25,16,16
09/07/2019 Sat @ Crystal Lake South - CLS JV Invite A 08:00 AM Crystal Lake South L 14,19 - St. Ignatius 25,25
09/07/2019 Sat @ Crystal Lake South - CLS JV Invite A 08:00 AM Crystal Lake South L 22,18 - McHenry 25,25
09/07/2019 Sat @ Crystal Lake South - CLS JV Invite A 08:00 AM Crystal Lake South W 25,25 - Woodstock North 14,18
09/10/2019 Tue @ Marian Catholic A 5:00 PM Marian Catholic L 25,11,19 - 21,25,25
09/14/2019 Sat @ Richmond Burton - Spikefest Tournament A TBA Richmond Burton W 25,25 - Wilmer 16,12
09/14/2019 Sat @ Richmond Burton - Spikefest Tournament A TBA Richmond Burton L 22,22 - CLC 25,25
09/14/2019 Sat @ Richmond Burton - Spikefest Tournament A TBA Richmond Burton W 22,25,25 - Richmond 25,25,12
09/14/2019 Sat @ Richmond Burton - Spikefest Tournament A TBA Richmond Burton W 25,25 - Waukegan 20,17
09/17/2019 Tue @ Joliet Catholic Academy A 5:00 PM Joliet Catholic Academy L 11,16 - 25,25
09/21/2019 Sat @ Tournament - JV Fall Classic A 8:00 AM Stillman Valley W 20,14,15 - Kaneland 9,20,11
09/21/2019 Sat @ Tournament - JV Fall Classic A 8:00 AM Stillman Valley L 9,10 - Lena-Winslow 20,20
09/21/2019 Sat @ Tournament - JV Fall Classic A 8:00 AM Stillman Valley L 13,20,11 - Rockford Lutheran 20,18,15
09/21/2019 Sat @ Tournament - JV Fall Classic A 8:00 AM Stillman Valley L 20,13,8 - West Carroll 18,20,15
09/24/2019 Tue vs. St. Viator H 5:00 PM Landers Pavilion -
09/26/2019 Thu @ Loyola Academy A 5:00 PM Loyola Academy L 21,12 - 25,25
10/01/2019 Tue vs. Nazareth Academy H 5:00 PM Landers Pavilion -
10/02/2019 Wed @ Lakes A 05:00 PM Lakes W 13,18 - 25,25
10/05/2019 Sat @ Batavia - Batavia Invite A 9:00 AM Batavia -
10/08/2019 Tue @ Benet Academy A 5:00 PM Benet Academy L 9,22 - 25,25
10/15/2019 Tue vs. MARIST H 5:00 PM Landers Pavilion L 12,13 - 25,25
10/17/2019 Thu vs. Johnsburg H 5:00 PM Landers Pavilion W 25,25 - 13,19
10/22/2019 Tue vs. Carmel H 5:00 PM Landers Pavilion L 21,19 - 25,25
10/24/2019 Thu @ Richmond Burton A 5:00 PM Richmond Burton W 25,25 - 22,22