2019-2020 WINTER SPORTS REGISTRATION

Below is information for tryouts or practices for all WINTER sports. Should you have any specific questions and need to contact the head coach directly - emails are listed as well.

REGISTRATION FOR WINTER SPORTS IS OPEN. YOU WILL NEED TO BE REGISTERED ON 8TO18 AND BE CURRENT WITH YOUR PHYSICAL IN ORDER TO TRYOUT OR PARTICIPATE IN ANY WINTER SPORT. 

 

SHOULD YOU BE IN A SITUATION THAT YOU WILL MISS TRYOUTS OR THE BEGINNING OF PRACTICE....PLEASE CONTACT THE HEAD COACH ASAP SO THEY ARE AWARE. 

 

BOYS BOWLING...Coach Milbrandt ... alamil@d219.org

Start date is Monday 10/28/19

 

GIRLS BASKETBALL....Coach Braheny... kylbra@d219.org

Start date is Monday 11/4/19

 

BOYS BASKETBALL....Coach Wasielewski ... micwas@d219.org

Start date is Monday 11/11/19

 

GIRLS GYMNASTICS....Coach Arcus ... susarc@d219.org

Start date is Monday 11/11/19

 

WRESTLING.... Coach Genovesi ... antgen@d219.org

Start date is Monday 11/11/19

 

BOYS SWIMMING...Coach Vander Jeugdt ... danvan@d219.org 

Start date is Monday 11/25/19

12/9/2019 7:18 PM

Staff


NILES WEST HIGH SCHOOL

Home of the Wolves

 

ADMINISTRATION AND

ATHLETIC STAFF

NAME

Superintendent

Dr. Steven Isoye

Principal

Dr. Karen Ritter

Athletic Director

Dr. Dana Krilich

Assistant Athletic Director

Terri Laux

Athletic Administrative Assistant

Jackie Garvey

Athletic Trainers

Dave Smetana

Laura Gorski

Coaching Staff

SPORT

HEAD COACH

Baseball

Garry Gustafson

Basketball - Boys

Mike Wasielewski

Basketball - Girls

Kyle Braheny

Bass Fishing

Bill Pistorius

Bowling - Boys

Alan Milbrandt

Bowling - Girls

Rich Lee

Cheerleading

Francine Gutierrez

Cross Country - Boys

Mike Grossman

Cross Country - Girls

Anne Heselton

Football

Matt Hohs

Golf - Boys

Mitch Stern

Golf - Girls

Rich Lee

Gymnastics - Girls

Susan Arcus

Gymnastics - Boys

 Adrian Batista

Dance

Kristen Baron

Soccer - Boys

Milo Cejovic

Soccer - Girls

Milo Cejovic

Softball

Chrissy Rosin

Student Athletic Trainers Club

Dave Smetana

Swimming - Boys

Dan Vander Jeugdt

Swimming - Girls

Kristin Verkler

Tennis - Boys

Andrew Suarez

Tennis - Girls

George Bravos

Track and Field - Boys

Mike Grossman

Track and Field - Girls

TBA

Volleyball - Boys

Andrew Roche

Volleyball - Girls

Stacy Roth

Water Polo - Boys

Rich Dux

Water Polo - Girls

Matt Block

Wrestling

Anthony Genovesi