2019-20 SPORTS SEASON - START DATES & REGISTRATION INFO

The 2019-2020 Athletic Season start dates are as follows:

 

FALL ATHLETICS - REGISTRATION OPENS JULY 15, 2019

All Fall Sports Start Monday August 12, 2019

Boys Cross Country  

Football  

Boys Golf  

Boys Soccer   

Girls Cross Country   

Girls Golf   

Girls Swimming  

Girls Tennis   

Girls Volleyball  

*Poms and Cheer, although competitive in the Winter season, will be required to register in the Fall season.

 

 

WINTER ATHLETICS - REGISTRATION OPENS SEPTEMBER 30, 2019

Boys Basketball  -  Monday, November 11, 2019

Boys Swimming  -  Monday, November 25, 2019

Wrestling  -  Monday, November 11, 2019

Girls Basketball  -  Monday, November 4, 2019

Girls Cheerleading – Monday, October 28, 2019

Girls Gymnastics  -  Monday, November 4, 2019

Girls Pom Pons – Monday, October 28, 2019

 

 

SPRING ATHLETICS - REGISTRATION OPENS JANUARY 6, 2020

Boys Baseball - Monday, March 2, 2020

Boys Lacrosse – Monday, March2.2020

Boys Tennis - Monday, March 2, 2020

Boys Track & Field  - Monday, January 20, 2020

Boys Volleyball - Monday, March 9, 2019

Boys Water Polo - Monday, March 2, 2020

Girls Badminton - Monday, March 2, 2020

Girls Lacrosse- Monday, March 2, 2020

Girls Soccer - Monday, March 2, 2020

Girls Softball- Monday, March 2, 2020

Girls Track & Field - Monday, January 20, 2020

Girls Water Polo - – Monday, March 2, 2020 

 

All perspective athletes must register on our 8to18 athletic website prior to and in order to practice and/or tryout.  Perspective athletes can be registered for one sport per season.  Athletic registration for Fall sports will be open July 15, 2019.  

7/15/2019 5:00 AM

BOYS Basketball

  • Home
  • Away
2018-2019 Varsity Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
11/15/2018 Thu vs. Blue and White Scrimmage H 7:30 PM Main Gym -
11/20/2018 Tue vs. Rich East - VandeMerkt Tournament H 7:00 PM Main Gym W 61 - 32
11/21/2018 Wed vs. Morton - VandeMerkt Tournament H 7:30 PM Main Gym W 69 - 63
11/23/2018 Fri vs. OPRF - VandeMerkt Tournament H 5:00 PM Main Gym W 70 - 50
11/24/2018 Sat vs. Kenwood - VandeMerkt Tournament H 5:00 PM Main Gym W 72 - 49
11/30/2018 Fri vs. Bishop Mac H 7:00 PM Main Gym W 77 - 45
12/01/2018 Sat vs. Lyons Township H 5:30PM Main Gym W 72 - 52
12/04/2018 Tue vs. Aurora Central Catholic H 7:00 PM Main Gym W 76 - 58
12/07/2018 Fri @ Chicago Christian A 7:00 PM Chicago Christian W 59 - 46
12/08/2018 Sat @ Team Rose Classic (vs Farragut) A 12:30 PM Mt. Carmel L 44 - 54
12/14/2018 Fri vs. ICCP - Pack the Place H 7:00 PM Main Gym W 71 - 30
12/18/2018 Tue vs. Richards H 7:00PM Main Gym L 59 - 73
12/26/2018 Wed @ Jack Tosh Holiday Classic - vs McHenry A 10:40 AM Jack Tosh Holiday Classic W 64 - 36
12/27/2018 Thu @ Jack Tosh Holiday Classic - vs Naperville North A TBA York W 62 - 57
12/28/2018 Fri @ Jack Tosh Holiday Classic - vs Lyons Township A TBA York L 62 - 70
12/29/2018 Sat @ Jack Tosh Holiday Classic - vs Wheaton North A TBA York HS W 65 - 47
01/08/2019 Tue vs. Brother Rice H 7:00PM Main Gym W 71 - 66
01/11/2019 Fri @ Aurora Christian A 7:30 PM Aurora Christian HS L 70 (OT) - 79
01/15/2019 Tue @ St. Francis A 7:00 PM St. Francis HS W 77 - 62
01/18/2019 Fri @ Bishop Mac A 7:00 PM Bishop Mac HS W 78 - 34
01/20/2019 Sun @ Marshalll HS - @MLK Dream Classic A 4:00 PM Marshall HS W 72 - 66 (OT)
01/25/2019 Fri vs. Chicago Christian - Junior High Night H 7:00 PM Main Gym W 69 - 52
01/29/2019 Tue @ Hinsdale South A 6:30 PM Hinsdale South HS W 72 - 54
02/01/2019 Fri @ ICCP A 7:30 PM ICCP W 57 - 29
02/02/2019 Sat @ Fenwick A 7:00 PM Fenwick W 64 - 61
02/05/2019 Tue @ Oak Lawn Community HS A 6:00 PM Oak Lawn Community HS W 70 - 48
02/08/2019 Fri vs. St. Francis H 7:00 PM Main Gym W 66 - 46
02/12/2019 Tue @ Aurora Central A 7:30 PM Aurora Central W 61 - 29
02/15/2019 Fri vs. Aurora Christian - *Senior Night H 7:00 PM Main Gym W 51 - 47
02/17/2019 Sun @ President's Day Shootout - vs DeLaSalle A 3:00 PM Evergreen Park HS W 82 - 67
02/19/2019 Tue @ Ridgewood A 7:00PM Ridgewood HS W 82 - 54
02/27/2019 Wed @ Morton A 7:00 PM Morton East W 59 - 52
03/01/2019 Fri @ Lincoln Park - IHSA Regional Final A 7:00 PM Morton East W 69 - 60
03/05/2019 Tue @ Proviso West - vs Curie- IHSA Sectional A 7:00 PM Proviso West -
2018-2019 Soph B Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
11/26/2018 Mon vs. Glenbard South - **CANCELLED H 5:30 PM East Gym -
12/10/2018 Mon @ Wheaton Academy A 5:30 PM Wheaton Academy W 58 - 26
01/19/2019 Sat vs. Nazareth - **cancelled H 10:00 AM Fieldhouse Ct 1 -
02/09/2019 Sat vs. Nazareth Academy H 8:00 AM East Gym -
2018-2019 Sophomore Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
11/15/2018 Thu vs. Blue and White Scrimmage H 6:20 PM Main Gym -
11/21/2018 Wed vs. Morton - VandeMerkt Tournament H 5:00 PM East Gym W 50 - 47 (OT)
11/23/2018 Fri vs. St. Ignatius - VandeMerkt Tournament H 3:00 PM East Gym W 61 - 38
11/24/2018 Sat vs. OPRF - VandeMerkt Tournament H 3:00 PM East Gym L 54 - 24
11/30/2018 Fri vs. Bishop Mac H 5:30 PM Main Gym-Rich W 61 - 38
12/01/2018 Sat vs. Lyons Township H 4:00PM Main Gym L 44 - 45
12/04/2018 Tue vs. Aurora Central Catholic H 5:30 PM Main Gym W 49 - 31
12/07/2018 Fri @ Chicago Christian A 5:30 PM Chicago Christian W 52 - 21
12/14/2018 Fri vs. ICCP - Pack the Place H 5:30 PM East Gym W 48 - 28
12/18/2018 Tue vs. Richards H 5:30PM Main Gym L 58 - 60
12/20/2018 Thu vs. Stagg - RB Holiday Classic Tournament H 7:45 PM Main Gym W 47 - 23
12/21/2018 Fri vs. Evanston - RB Holiday Classic Tournament H 7:45 PM Main Gym L 60 - 59
12/22/2018 Sat vs. Andrew - RB Holiday Classic Tournament H 1:15 PM Main Gym L 34 - 40
01/05/2019 Sat vs. Andrew H 12:30PM Main Gym W 58 - 44
01/08/2019 Tue vs. Brother Rice H 5:30PM Main Gym W 46 - 38
01/11/2019 Fri @ Aurora Christian A 6:00 PM Aurora Christian HS W 38 - 26
01/15/2019 Tue @ St. Francis A 5:30 PM St. Francis HS W 47 - 42
01/18/2019 Fri @ Bishop Mac A 5:30 PM Bishop Mac HS W 35 - 25
01/19/2019 Sat @ Dream Big Classic vs Westinghouse - **CANCELLED A 1:00 PM Jones College Prep -
01/22/2019 Tue vs. DeLaSalle - **cancelled H 5:30 PM Main Gym -
01/25/2019 Fri vs. Chicago Christian H 5:30 PM Main Gym W 52 - 21
01/29/2019 Tue @ Hinsdale South A 5:00 PM Hinsdale South HS W 49 - 40
02/01/2019 Fri @ ICCP A 6:00 PM ICCP W 49 - 22
02/02/2019 Sat @ Fenwick A 5:30PM Fenwick W 60 - 51
02/05/2019 Tue @ Oak Lawn Community HS A 4:30 PM Oak Lawn Community HS W 36 - 27
02/08/2019 Fri vs. St. Francis H 5:30 PM Main Gym W 52 - 28
02/12/2019 Tue @ Aurora Central A 6:00 PM Aurora Central W 70 - 50
02/15/2019 Fri vs. Aurora Christian H 5:30 PM Main Gym W 73 - 41
02/19/2019 Tue @ Ridgewood A 5:30 PM Ridgewood HS -
2018-2019 JV Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
11/26/2018 Mon vs. Glenbard South - **CANCELLED H 5:30 PM Main Gym -
12/10/2018 Mon @ Wheaton Academy A 7:00PM Wheaton Academy W 50 - 34
12/22/2018 Sat vs. Montini H 9:00 AM East Gym W 66 - 46
01/05/2019 Sat vs. Andrew H 11:00 AM East Gym W 44 - 35
01/19/2019 Sat vs. Nazareth - **CANCELLED** H 10:00 AM Main Gym -
02/09/2019 Sat vs. Nazareth Academy H 9:15 AM East Gym -
2018-2019 Fresh (FB) Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
11/21/2018 Wed vs. Argo - VandeMerkt Tournament H 6:15 PM Fieldhouse Ct 2 W 41 - 27
11/23/2018 Fri vs. St. Rita - VandeMerkt Tournament H 3:45 PM Fieldhouse Ct 2 W 48 - 29
11/24/2018 Sat vs. Fenwick - VandeMerkt Tournament H 3:45 PM Fieldhouse Ct 2 W 49 - 48
11/30/2018 Fri vs. Bishop Mac H 6:15 PM East Gym W 61 - 34
12/01/2018 Sat vs. Lyons Township H 4:45PM East Gym L 35 - 46
12/04/2018 Tue vs. Aurora Central Catholic H 6:15 PM East Gym W 64 - 30
12/11/2018 Tue @ Sandburg A 4:30 PM Sandburg W 62 - 48
12/14/2018 Fri vs. ICCP - Pack the Place H 6:15 PM Fieldhouse Ct 1 W 49 - 34
12/18/2018 Tue vs. Richards H 6:15 PM East Gym W 47 - 27
12/20/2018 Thu vs. Morton - RB Holiday Classic Tournament H 6:15 PM Main Gym W 42 - 33
12/21/2018 Fri vs. St Laurence - RB Holiday Classic Tournament H 6:15 PM Main Gym W 54 - 47
12/22/2018 Sat vs. York - RB Holiday Classic Tournament H 11:45 AM L 39 - 42
01/05/2019 Sat vs. Andrew H 12:30PM East Gym W 56 - 41
01/08/2019 Tue vs. Brother Rice H 6:15PM East Gym W 44 - 30
01/15/2019 Tue @ St. Francis A 7:00 PM St. Francis HS W 61 - 48
01/22/2019 Tue vs. DeLaSalle H 6:45 PM Main Gym -
01/25/2019 Fri vs. Glenbard West H 6:15 PM East Gym W 68 - 42
01/26/2019 Sat @ Maine South A 3:00 PM Maine South HS L 49 - 58
01/29/2019 Tue @ Hinsdale South A 6:15 PM Hinsdale South HS W 42 - 34
02/08/2019 Fri vs. St. Francis H 6:15 PM East Gym W 54 - 38
02/15/2019 Fri vs. Rich Central H 5:45 PM East Gym W 57 - 37
02/19/2019 Tue @ Ridgewood A 7:00PM Ridgewood HS n/a cancelled -
2018-2019 Fresh (FA) Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
11/15/2018 Thu vs. Blue and White Scrimmage H 5:30 PM Main Gym -
11/21/2018 Wed vs. Argo - VandeMerkt Tournament H 5:00 PM Fieldhouet CT 2 W 60 - 14
11/23/2018 Fri vs. St. Rita - VandeMerkt Tournament H 2:30 PM Fieldhouse Ct 2 W 70 - 57
11/24/2018 Sat vs. Fenwick - VandeMerkt Tournament H 2:30 PM Fieldhouse Ct 2 L 50 - 59
11/30/2018 Fri vs. Bishop Mac H 5:00 PM East Gym-Jen R W 68 - 63
12/01/2018 Sat vs. Lyons Township H 3:30 PM East Gym-Mirna Denise L 49 - 55
12/04/2018 Tue vs. Aurora Central Catholic H 5:00 PM East Gym-Mirna MIguel W 62 - 18
12/07/2018 Fri @ Chicago Christian A 5:00 PM Chicago Christian W 62 - 18
12/14/2018 Fri vs. ICCP - Pack the Place H 5:00 PM Fieldhouse Ct 1-Dawn jeff Denise W 64 - 36
12/18/2018 Tue vs. Richards H 5:00 PM East Gym-Mirna Julia W 54 - 35
12/20/2018 Thu vs. Morton - RB Holiday Classic Tournament H 5:00 PM Main Gym W 61 - 47
12/21/2018 Fri vs. St. Laurence - RB Holiday Classic Tournament H 5:00 PM Main Gym L 47 - 70
12/22/2018 Sat vs. York - RB Holiday Classic Tournament H 10:30 AM Main Gym-Denise, Mirna, Miguel W 39 - 36
01/05/2019 Sat vs. Andrew H 11:00 AM Main Gym L 36 - 41
01/08/2019 Tue vs. Brother Rice H 5:00 PM East Gym-Julia Mirna W 43 - 27
01/11/2019 Fri @ Aurora Christian A 4:30 PM Aurora Christian HS W 53 - 35
01/15/2019 Tue @ St. Francis A 5:30 PM St. Francis HS W 65 - 57
01/18/2019 Fri @ Bishop Mac A 4:00 PM Bishop Mac HS W 57 - 35
01/22/2019 Tue vs. DeLaSalle - cancelled H 5:30 PM Main Gym -
01/25/2019 Fri vs. Chicago Christian H 5:00 PM East Gym-Rich Dawn Mirna W 49 - 17
01/29/2019 Tue @ Hinsdale South A 5:00pm Hinsdale South HS W 68 - 63
02/01/2019 Fri @ ICCP A 4:30 PM ICCP W 49 - 39
02/05/2019 Tue @ Oak Lawn Community HS A 4:30 PM Oak Lawn Community HS W 51 - 30
02/08/2019 Fri vs. St. Francis H 5:00 PM East Gym- Rich Jen Mirna W 58 - 42
02/12/2019 Tue @ Aurora Central A 4:30 PM Aurora Central W 61 - 27
02/15/2019 Fri vs. Aurora Christian H 4:30 PM East Gym-RIch Dawn Mirna W 60 - 27
02/19/2019 Tue @ Ridgewood A 5:30 PM Ridgewood HS W 61 - 27