Spring Sports Tryout/Practice Schedule

2020 Spring Sport Tryout/Practice Schedule

 

Boys Sports

Baseball 

Varsity 3/2- 3/6  5:30a-7:30a Fieldhouse

Freshman and Sophomore 3/2, 3/4, 3/5, 3/6 5:30p-7:30p Fieldhouse  

Freshman and Sophomore 3/3 3:30p-5:30p Fieldhouse 

All levels Saturday 3/7  9a-11p Fieldhouse

Boys LaCrosse

3/2 - 7:30-9:30 PM - Field House or Stadium

3/3 - 7:30-9:30 PM - East Gym or Stadium

3/4 - 5:30-7:30 PM - East Gym or Stadium

3/5 - 5:30-7:00 AM - East Gym or Stadium

3/6 - 5:30-7:00 AM - East Gym or Stadium

3/7 - 9:00-11:00 AM - East Gym or Stadium

Boys Tennis

All levels 3/2-3/6, 3:30p-5:30p Room 110 

 

Boys Volleyball

Varsity 3/9  3:30p-5:30p East Gym

Varsity 3/10 3:30p-5:30p Main Gym

Varsity 3/11 5:30a-7:30a East Gym

Varsity 3/12  3:30p-5:30p East Gym

Varsity 3/13 5:30a-7:30a East Gym

Varsity 3/14 7a-10a Main Gym

 

Sophomore 3/9 5:30p-7:30p East Gym

Sophomore 3/10 5:30p-7:30p East Gym

Sophomore 3/11 3:30p-5:30p East Gym

Sophomore 3/12  3:30p-5:30p FH Court 1

Sophomore 3/13  3:30p-5:30p FH Court 1

Sophomore 3/14 7a-10a Main Gym

 

Freshmen 3/9 3:30p-5:30p FH Court 1

Freshmen 3/10 5:30p-7:30p FH Court 1

Freshmen 3/11 5:30p-7:30p East Gym

Freshmen 3/12 3:30p-5:30p FH Court 1

Freshmen 3/13 3:30p-5:30p East Gym

Freshmen 3/14 TBD

Boys WaterPolo

All levels 3/2, 3/4, 3/5, 3/6  3:30p-5:30p Swimming Pool

All levels 3/3 5:30p-7:30p  Swimming Pool

All levels Saturday 3/7  10a-12p Swimming Pool

Boys Track

All levels 3/2-3/6 3:30p-5:30p Spin Room, Wellness Center 

Saturday 3/7 11a-1p Fieldhouse

 

Girls Sports

Badminton  

Monday 3/2 No Tryouts

All levels 3/3, 3/4 and 3/6   3:30p-5:30p Main Gym     

All levels 3/5   5:30p-7:30p Main Gym  

All levels Saturday 3/7  8a-10p Main Gym

Girls LaCrosse

3/2- 7:30-9:30 East Gym

3/3- 5:30-7:30pm East Gym

3/4- 5:30-7:30am East Gym

3/5- 5:30-7:30pm East Gym

3/6- 5:30-7:30pm East Gym

3/7- 7:00-9:00am East Gym

Girls Soccer

Tryouts Start March 2. 

3/2 330-530 FH All LEVELS

3/3 330-530 East Lower Levels ; Varsity 7-9 FH

3/4 330-530 East Lower Levels ; Varsity 7-9 FH

3/5 330-530 FH ; Varsity 7-9 FH

3/6 330-530 FH All LEVELS

 

3/9 330-530 East Lower Levels ; Varsity 7-9 FH

3/10 330-530 East Lower Levels ; Varsity 7-9 FH

3/11 330-530 East Lower Levels ; Varsity 7-9 FH

3/12 330-530 East Lower Levels ; Varsity 7-9 FH

3/13 330-530 East Lower Levels ; Varsity 7-9 FH

Softball Tryouts

Varsity 3/2-3/5  5:30a-7:30a Main Gym

Freshman and JV  3/2 3:30p-5:30p Fieldhouse ct 2 and 3

Freshman and JV  3/3 5:30p-7:30p Fieldhouse Courts 1, 2, 3 

Freshman and JV  3/4 3:30p-5:30p Fieldhouse Courts 2,3

Freshman and JV  3/5 3:30a-5:30a Fieldhouse Court 3

Girls Water Polo

All levels 3/2, 3/4, 3/5, 3/6, 5:30a-7:30a Swimming Pool

All levels 3/3  3:30p-5:30p Swimming Pool

All levels Saturday 3/7  8a-10a Swimming Pool

Girls Track

All levels 3/2-3/6 3:30p-5:30p Spin Room, Wellness Center 

Saturday 3/7 11a-1p Fieldhouse

 

3/10/2020 4:53 PM

Athletic Online Registration Instructions

Athletic Online Registration Instructions

To register online for a RBHS sports program, the parent/guardian must create the account and registering the student/athlete using the instructions below. Any questions should be directed to Donna Siffermann in the Athletic Office at siffermannd@rbhs208.net or (708) 442 – 7500 ext. 2114.

  • Go to https://rbhs.8to18.com/ (no www.) 
  • Click on “Create An Account” and enter your email and create your own password. (Please be sure to remember the password as you will use this for the years to come for all of your children.) RBHS will be sending athletic-related communications to the email address you provide. You will be able to add 3 additional emails that can receive communication but cannot access the account.
  • Click on “Begin Registration”
  • “Select Activity”
    • Choose the sport your child will be trying for/participating in.
  • “Select Participant”
    • Add a New Participant (or choose your child once created)
    •  All information on this page is for the student, i.e. cell phone, email
  •  “Roster Details”
    • You may be asked for t-shirt size, short size
    • Height and/or weight will be collected for rosters of appropriate sports
  • “Primary Parent/Guardian Information”
    • Fill out the Parent information on the next page.
  • “Physical Form”
    • If you need a form to take to the doctor you may print it here.
    • Remember your athlete must have a current physical in order to begin tryouts/practice.
    • Completed physical forms should be turned into the Health Office (Grade 9) or Athletic Office (Grades 10 – 12).
  • “Legal Forms”
    • At this time by clicking on the boxes, you are agreeing and consenting to all information provided (Code of Conduct, Concussion Procedures, IHSA PES Testing, and Athletic Permit). 
    • You may click on the form to read or print. Please note that when there is a parent/guardian and student check box- they must both be checked to move forward.
    • Please DO NOT print and turn in any forms that you already completed online.
  • “Summary”
    • Click on “Finish” to complete your registrations. You will receive an email confirmation from no-reply@8to18.com. Please check your email for this- and your spam. Add to contacts to insure delivery.  You will receive important communications from the Athletic Department and at times 8to18.
    • Please note: The process is not completed until a current physical is on file and you have completed the Pay-to-Play Form in the Business Office
    • You may contact Donna Siffermann in the Athletic Office at siffermannd@rbhs208.net or (708) 442 – 7500 ext. 2114 if you have any questions.

3/27/2020 1:55 PM

BOYS Basketball

  • Home
  • Away
2019-2020 Varsity Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
11/21/2019 Thu vs. Blue and White Scrimmage H 7:30 PM Main Gym -
11/26/2019 Tue vs. Excel Academy of Englewood - VandeMerkt Tournament H 7:00 PM Main Gym W 80 - 31
11/27/2019 Wed vs. Morton - VandeMerkt Tournament H 7:00 PM Main Gym L 55 - 63
11/29/2019 Fri vs. OPRF - VandeMerkt Tournament H 4:30 PM Main Gym W 88 - 79
11/30/2019 Sat vs. Kenwood - VandeMerkt Tournament H 3:00 PM Main Gym W 57 - 49
12/06/2019 Fri @ Bishop Mac A 7:30 PM Bishop Mac W 62 - 33
12/07/2019 Sat @ Wheaton Warrenville South - Chrohns Colitis Awareness Shoot Out A 7:30 PM Wheaton Warrenville South L 35 - 38
12/13/2019 Fri vs. Chicago Christian H 7:00 PM Main Gym L 61 - 66
12/14/2019 Sat @ Team Rose Classic - vs. De La Sallle A 11:00 AM Mt. Carmel W 65 - 46
12/20/2019 Fri @ ICCP A 7:30 PM ICCP L 59 - 60
12/26/2019 Thu @ Jack Tosh Holiday Classic - vs Stagg A 11:30 AM Jack Tosh Holiday Classic W 65 - 48
12/27/2019 Fri @ Jack Tosh Holiday Classic - vs Wheaton North A 4:30 PM York L 53 - 65
12/28/2019 Sat @ Jack Tosh Holiday Classic - vs Providence Catholic A 6:00 PM York W 62 - 43
12/30/2019 Mon @ Jack Tosh Holiday Classic - St. Patrick A 1:30 PM York L 56 - 70
01/07/2020 Tue @ Brother Rice A 7:00 PM Brother Rice L 53 - 56
01/10/2020 Fri vs. St. Francis - **Middle School Night H 7:00 PM Main Gym W 70 - 56
01/14/2020 Tue @ Aurora Central Catholic A 7:30 PM Aurora Central Catholic W 67 - 53
01/17/2020 Fri vs. Aurora Christian - **cancelled H 7:00 PM Main Gym -
01/19/2020 Sun @ MLK Dream Classic - vs North Lawndale A 5:30 PM Marshall W 72 - 59
01/24/2020 Fri vs. Bishop Mac H 7:00 PM Main Gym W 72 - 43
01/26/2020 Sun @ "Chops" Memorial Shootout - vs Westinghouse A 3:00 PM Whitney Young L 54 - 58
01/31/2020 Fri @ Chicago Christian A 7:00 PM Chicago Christian W 71 - 46
02/01/2020 Sat vs. Fenwick H 5:00 PM Main Gym W 66 - 59
02/04/2020 Tue vs. Aurora Christian - *rescheduled from 1/17/20 H 7:00 PM Main Gym W 63 - 59
02/07/2020 Fri vs. ICCP - PACK THE PLACE H 6:00 PM Main Gym W 63 - 31
02/08/2020 Sat @ Nazareth Academy A 2:30 PM Nazareth Academy W 62 - 43
02/11/2020 Tue vs. Oak Lawn Community H 7:00 PM Main Gym W 64 - 58 (ot)
02/14/2020 Fri @ St. Francis A 7:00 PM St. Francis W 49 - 46
02/17/2020 Mon vs. Aurora Central Catholic H 3:00 PM Main Gym W 76 - 37
02/21/2020 Fri @ Aurora Christian A 7:30 PM Aurora Christian L 69 - 73
02/22/2020 Sat @ Lyons Township A 5:00 PM Lyons Township L 49 - 56
02/26/2020 Wed vs. Ridgewood - ** Senior Night H 7:00 PM Main Gym -
2019-2020 Sophomore Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
11/21/2019 Thu vs. Blue and White Scrimmage H 6:20 PM Main Gym -
11/27/2019 Wed vs. Morton - VandeMerkt Tournament H 5:00 PM East Gym W 45 - 31
11/29/2019 Fri vs. St. Ignatius - VandeMerkt Tournament H 3:00 AM East Gym L 45 - 48
11/30/2019 Sat vs. OPRF - VandeMerkt Tournament H 3:00 PM East Gym W 60 - 51
12/06/2019 Fri @ Bishop Mac A 6:00 PM Bishop Mac L 35 - 50
12/07/2019 Sat @ Wheaton Warrenville South - Chrohns Colitis Awareness Shoot Out A 6:00 PM Wheaton Warrenville South L 38 - 41 (ot)
12/13/2019 Fri vs. Chicago Christian H 5:30 PM Main Gym W 57 - 18
12/19/2019 Thu vs. Thornwood - RB Holiday Classic Boys Frosh/Soph Tournament H 7:30 PM Main Gym W 56 - 46
12/20/2019 Fri vs. TBA - RB Holiday Classic Boys Frosh/Soph Tournament H 7:30 PM Tba L 41 - 44
12/21/2019 Sat vs. TBA - RB Holiday Classic Boys Frosh/Soph Tournament H 12:45 PM Tba W 50 - 40
01/04/2020 Sat @ ICCP A 11:30 PM ICCP W 41 - 29
01/07/2020 Tue @ Brother Rice A 5:30 PM Brother Rice L 48 - 58
01/10/2020 Fri vs. St. Francis - **Middle School Night H 5:30 PM Main Gym W 52 - 48
01/11/2020 Sat @ Andrew A 12:00 PM Andrew W 56 - 31
01/14/2020 Tue @ Aurora Central Catholic A 6:00 PM Aurora Central Catholic W 52 - 24
01/17/2020 Fri vs. Aurora Christian - **cancelled H 5:30 PM Main Gym -
01/18/2020 Sat @ Dream Big Classic - vs Crane A 12:00 PM North Lawndale College Prep W 56 - 27
01/21/2020 Tue @ Rich Central A 5:45 PM Rich Central L 53 - 54
01/24/2020 Fri vs. Bishop Mac H 5:30 PM Main Gym W 62 - 22
01/31/2020 Fri @ Chicago Christian A 5:30 PM Chicago Christian W 56 - 30
02/01/2020 Sat vs. Fenwick H 3:30 PM Main Gym W 53 - 46
02/04/2020 Tue vs. Aurora Christian - *rescheduled from 1/17/20 H 5:30 PM Main Gym W 59 - 32
02/05/2020 Wed vs. Stagg H 5:30 PM Main Gym W 59 - 26
02/07/2020 Fri vs. ICCP - PACK THE PLACE H 4:30 PM Main Gym -
02/08/2020 Sat @ Nazareth Academy A 1:00 PM Nazareth Academy -
02/11/2020 Tue vs. Oak Lawn Community H 5:30 PM Main Gym -
02/14/2020 Fri @ St. Francis A 5:30 PM St. Francis -
02/17/2020 Mon vs. Aurora Central Catholic H 1:30 PM Main Gym -
02/21/2020 Fri @ Aurora Christian A 6:00 PM Aurora Christian -
02/22/2020 Sat @ Lyons Township A 3:30 PM Lyons Township -
02/26/2020 Wed vs. Ridgewood H 5:30 PM Main Gym -
2019-2020 JV Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
12/02/2019 Mon vs. Ridgewood H 5:30 PM Main Gym W 67 - 60
12/09/2019 Mon @ Glenbard South A 5:30 PM Glenbard South -
12/21/2019 Sat vs. Stagg H 9:00 AM Main Gym -
01/11/2020 Sat @ Andrew A 10:30 AM Andrew -
01/28/2020 Tue @ Downers Grove South A 6:00 PM Downers Grove South L 42 - 57
02/03/2020 Mon vs. St. Francis - **cancelled H 5:30 PM East Gym -
2019-2020 Fresh (FB) Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
11/27/2019 Wed vs. Argo - VandeMerkt Tournament H 6:15 PM Fieldhouse Ct. 2 W 51 - 19
11/29/2019 Fri vs. St. Rita - VandeMerkt Tournament H 3:45 PM Fieldhouse Ct. 2 W 56 - 29
11/30/2019 Sat vs. Fenwick - VandeMerkt Tournament H 3:45 AM Fieldhouse Ct. 2 W 38 - 24
12/07/2019 Sat vs. Glenbard West - vs Glenbard West Freshman C H 10:30 AM Fieldhouse Ct. 1 W 54 - 40
12/19/2019 Thu vs. Reavis - RB Holiday Classic Boys Frosh/Soph Tournament H 6:15 PM Main Gym W 61 - 16
12/20/2019 Fri vs. TBA - RB Holiday Classic Boys Frosh/Soph Tournament H 6:15 PM Tba W 50 - 49
12/21/2019 Sat vs. TBA - RB Holiday Classic Boys Frosh/Soph Tournament H 11:30 AM Tba L 41 - 57
01/04/2020 Sat @ ICCP A 10:15 AM ICCP W 60 - 35
01/08/2020 Wed @ Brother Rice A 6:30 PM Brother Rice L 33 - 44
01/10/2020 Fri vs. St. Francis - **Middle School Night H 6:15 PM Fieldhouse Ct. 1 W 54 - 38
01/11/2020 Sat @ Andrew A 10:30 AM Andrew L 40 - 46
01/18/2020 Sat @ St. Ignatius A 12:30 PM St. Ignatius L 50 - 53
01/21/2020 Tue @ Rich Central A 7:00 PM Rich Central W 38 - 30
01/24/2020 Fri vs. Bishop Mac H 6:15 PM Fieldhouse Ct. 1 W 55 - 41
02/01/2020 Sat vs. Fenwick H 4:15 PM East Gym W 45 - 39
02/05/2020 Wed vs. Stagg H 6:45 PM East Gym W 42 - 31
02/07/2020 Fri vs. ICCP - PACK THE PLACE H 6:15 PM Fieldhouse Ct. 1 W 69 - 44
02/08/2020 Sat vs. Nazareth Academy H 12:15 PM Main Gym W 44 - 20
02/11/2020 Tue vs. Oak Lawn Community H 6:15 PM East Gym W 58 - 31
02/14/2020 Fri @ St. Francis A 7:00 PM St. Francis W 44 - 40
02/22/2020 Sat @ Lyons Township A 5:00 PM Lyons Township L 12 - 33
02/26/2020 Wed vs. Ridgewood H 6:15 PM East Gym -
2019-2020 Fresh (FA) Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
11/21/2019 Thu vs. Blue and White Scrimmage H 5:30 PM Main Gym -
11/27/2019 Wed vs. Argo - VandeMerkt Tournament H 5:00 PM Fieldhouse Ct. 1 W 63 - 42
11/29/2019 Fri vs. St. Rita - VandeMerkt Tournament H 2:30 PM Fieldhouse Ct. 1 W 43 - 42
11/30/2019 Sat vs. Fenwick - VandeMerkt Tournament H 2:30 PM Fieldhouse Ct. 1 W 47 - 41
12/06/2019 Fri @ Bishop Mac A 4:30 PM Bishop Mac L 63 - 52
12/13/2019 Fri vs. Chicago Christian H 5:00 PM East Gym W 63 - 33
12/19/2019 Thu vs. Reavis - RB Holiday Classic Boys Frosh/Soph Tournament H 5:00 PM Main Gym W 51 - 12
12/20/2019 Fri vs. RB Holiday Classic Boys Frosh/Soph Tournament - RB Holiday Classic Boys Frosh/Soph Tournament H 5:00 PM Tba L 51 - 57
12/21/2019 Sat vs. TBA - RB Holiday Classic Boys Frosh/Soph Tournament H 10:15 AM Tba W 50 - 33
01/04/2020 Sat @ ICCP A 9:00 AM ICCP W 53 - 45
01/08/2020 Wed @ Brother Rice A 5:30 PM Brother Rice L 37 - 57
01/10/2020 Fri vs. St. Francis - **Middle School Night H 5:00 PM Fieldhouse Ct. 1 W 57 - 37
01/11/2020 Sat @ Andrew A 9:00 AM Andrew W 64 - 51
01/14/2020 Tue @ Aurora Central Catholic A 4:30 PM Aurora Central Catholic W 63 - 30
01/17/2020 Fri vs. Aurora Christian - **cancelled H 4:00 PM East Gym -
01/18/2020 Sat @ St. Ignatius A 2:00 PM St. Ignatius L 46 - 47
01/21/2020 Tue @ Rich Central A 5:45 PM Rich Central W 54 - 38
01/24/2020 Fri vs. Bishop Mac H 5:00 PM Fieldhouse Ct. 1 W 71 - 41
01/31/2020 Fri @ Chicago Christian A 5:00 PM Chicago Christian W 52 - 19
02/01/2020 Sat vs. Fenwick H 3:00 PM East Gym W 53 - 41
02/04/2020 Tue vs. Aurora Christian - *rescheduled from 1/17/20 H 4:00 PM East Gym W 66 - 35
02/05/2020 Wed vs. Stagg H 5:30 PM East Gym W 57 - 37
02/07/2020 Fri vs. ICCP - PACK THE PLACE H 5:00 PM Fieldhouse Ct. 1 W 51 - 42
02/08/2020 Sat vs. Nazareth Academy H 11:00 AM Main Gym L 33 - 40
02/11/2020 Tue vs. Oak Lawn Community H 5:00 PM East Gym W 62 - 47
02/14/2020 Fri @ St. Francis A 5:30 PM St. Francis L 52 - 55
02/17/2020 Mon vs. Aurora Central Catholic - **cancelled H 12:00 PM Main Gym -
02/21/2020 Fri @ Aurora Christian A 4:30 PM Aurora Christian W 60 - 32
02/22/2020 Sat @ Lyons Township A 3:30 PM Lyons Township L 27 - 43
02/26/2020 Wed vs. Ridgewood H 5:00 PM East Gym -