Results

  • @ Early Bird Invite

    02/15/2020

  • @ Sycamore Quad

    03/03/2020

  • @ Batavia Invite

    03/13/2020

  • @ Byron Indoor Preview

    03/14/2020

  • @ Sycamore Invitational

    03/17/2020

  • @ Byron Indoor Classic

    03/21/2020

  • @ Batavia Invite

    03/26/2020

  • @ Illinois Prep Top Times Classic

    03/27/2020

  • @ Illinois Prep Top Times Classic

    03/28/2020

  • @ Plano

    04/06/2020

  • @ Riverside Brookfield Relay Invite

    04/11/2020

  • vs. AC/St.Ed's/Rosary/St.Francis

    04/14/2020

  • @ Plano Invitational

    04/24/2020

  • @ Riverside Brookfield MSC Meet

    04/28/2020

  • @ Kane County Meet

    04/30/2020

  • vs. MSC Championships

    05/08/2020

News

  • Charger Nation Women's Track and Field 2020

    The Charger Nation Girls Track and Field team heads into the 2020 season, with great...

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Tuesday, Mar. 03
    Sycamore Quad
    4:15 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Friday, Mar. 13
    Batavia Invite
    4:30 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Saturday, Mar. 14
    Byron Indoor Preview
    8:15 AM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Tuesday, Mar. 17
    Sycamore Invitational
    4:15 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Saturday, Mar. 21
    Byron Indoor Classic
    8:15 AM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Thursday, Mar. 26
    Batavia Invite
    5:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Friday, Mar. 27
    Illinois Prep Top Times Classic
    TBA
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Saturday, Mar. 28
    Illinois Prep Top Times Classic
    TBA
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Monday, Apr. 06
    Plano
    4:30 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Saturday, Apr. 11
    Riverside Brookfield Relay Invite
    10:00 AM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Tuesday, Apr. 14
    AC/St.Ed's/Rosary/St.Francis
    4:30 PM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Friday, Apr. 24
    Plano Invitational
    4:30 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Tuesday, Apr. 28
    Riverside Brookfield MSC Meet
    4:30 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Thursday, Apr. 30
    Kane County Meet
    TBA
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    TRACK and FIELD

    Friday, May. 08
    MSC Championships
    4:30 PM
    Home

    Click for more

GIRLS TRACK and FIELD | Varsity

Welcome to the GIRLS TRACK and FIELD VARSITY page. Here you will find the latest information on this organization.

The Charger Nation Girls Track and Field team heads into the 2020 season, with great anticipation, as we return many seasoned veterans, as well as some strong underclassmen.

Charger Nation Girls Track and Field boasts a great tradition of qualifying individuals, or relays ,for the IHSA State Finals, every year since 1995!  An amazing streak of 25 years in a row! The Lady Chargers, also have a total of 15 state champions, indoor, and outdoor in their storied  history!

The 2020 squad will be led by 2 time returning all stater Sr. Lesley Viveros, returning state ranked qualifier in the 400, Jr. Maggie Dervis, and 3 time returning state qualifier in the High Jump, Sr. Ella Englehardt. Dervis posted a 57.84 in the 400 in summer track, in this past year. Also, returning are some excellent hurdle - sprint athletes, including MSC Champions in the 100 hurdles, Jr. Katrina Deleon, and Sophomore Kiley Baloun. Jr. Grace Watson will be a feature athlete in the 300 hurdles and sprint relays. Sr.Shaley Gonzalez, and Sophomores Anna Laura Ponce, and Kaitlin Dineen will add depth to the middle distances, and potentially strong 3200 and 1600 relays, for ACC this season. Stand out Fr. Isabella Orosco, an IESA State Champion, as an 8th grader, in the 800, leads a strong group ,of 19 other underclassmen, that will look to contribute greatly, on the track, as well as the field events!

According to Head Coach, Troy Kerber, “ We are very excited, about the long range potential, of this group! We have some great upperclassmen, that will lead us early on, but we feel that our younger girls will make us a strong team, by the end of the season!”

 

 

Team Stats

 

The Lady Chargers have a long storied tradition of excellence in Track and Field, and in the history of Charger Athletics, since the programs inception in 1976. ACC has a slew of state qualifiers, and all state athletes, including 16 Indoor, and Outdoor State Champions, and numerous student athletes, who have gone on to compete on the NCAA D1, D2, D3, and JUCO levels!   ACC School Record *

 

Debbie Ford                IHSA State Champion                        200      25.3                 1979

Debbie Ford                IHSA State Champion                        200      25.5                 1980

 

Tominique Boatright    IHSA State Champion                        100      12.12 *            2001

 

Ashley Kasnick           IHSA State Champion                        100 Hurdles    15.21   2007

Ashley Kasnick           IHSA State Champion                        100 Hurdles    15.14* 2006

 

Karina Liz                    IHSA State Champion                        800                  2:10.64 2014 *2A State record

Karina Liz                    IHSA State Champion                        800                  2:15.55 2015

 

Abby Fioresi                IHSA State Champion                        800                  2:12.03 2017

 

 

State INDOOR CHAMPIONS AND RUNNERS UP

 

A.Mercado, D.Cintron,S.Thielk,L.Rygh          3200 Relay                             9:56.64 *         1999

A.Mercado,D.Cintron,S.Thielk,L.Rygh           3200 Relay                             10:04.21          1998

 

Tominique Boatright               55 M Dash                                                     7.4 *                 2000

Tominique Boatright               200 M                                                              25.94 *            2000

Karina Liz                                800                                                                  2:15.64            2014

Karina Liz                                800                                                                  2:15.02            2015

Karina Liz                                800                                                                  2:13.02 *         2016

Abby Fioresi                            2ND                                                                 2:13.03            2016

Tominique Boatright                2ND                 400                                          56.84 *            2001

Tominique Boatright               2ND                 200                                          25.12 *            2001

 

IHSA OUTDOOR STATE FINALS MEDALISTS

 

 

N.Moran,P.Duvick,D.Ford,M.Strotz   2ND     800 Medley Relay                   1:51.94            1978

 

Debbie Ford                            2ND                 400                                          56.91               1981

 

Karina Liz                                2ND                 800                                          2:13.64            2013

 

Abby Fioresi                            3RD                 1600                                        5:00.34*           2016

 

Leah Rygh                              3RD                 800                                          2:16.24            2000

 

A.Mercado,D.Cintron,S.Thielk,L.Rygh  4TH 3200 Relay                             9:42.91*           1999

 

Mary Kay Strotz                      4TH                 800                                          2:19.84            1977

 

Stephanie Rieckert                 4TH                 800                                          2:19.94            2002

 

Ashley Kasnick                       4TH                 300 Hurdles                            47.14               2007   

 

A.Johnston,T.Hein,A.Fioresi,K.Liz         4TH 1600 Relay                             4:02.81*           2015

 

L.Blatner,E.Rhodes,M.Juneau,A.Taylor 6TH 3200 Relay                             9:56.24            2001

 

Valerie Cintron                                    6TH                 3200                                        11:50.02          2007

 

A.Johnston,T.Hein,A.Fioresi,K.Liz         6TH 1600 Relay                             4:03.24            2016   

 

Ella Englehardt                       6TH                 High Jump                              5-04” *             2018

 

Lisa Rodriguez                        7TH                 200                                          25.53               2013

 

Lesley Viveros                        8TH                 800                                          2:19.08            2018

 

Lisa Rodriguez                        9TH                 100                                          12.41               2013

 

Abby Fioresi                            9TH                 1600                                        5:18.21            2015

 

Karina Liz                                9TH                 800                                          2:19.01            2016

 

Lesley Viveros                        9TH                 800                                          2:23.32            2019

 

IHSA TOP 15 TEAM FINISHES        5TH 2001, 6TH 1978, 10TH 2007, 15TH 2015,

 

IHSA SECTIONAL TEAM FINISHES  1ST 2007, 2ND 2013, 2ND 2015, 3RD 2006,3rd 2016,

 

CONFERENCE TEAM FINISHES  1ST 2007, 2ND 1998,  2ND 2001, 2ND 2002, 2ND 2008, 2ND 2015, 2ND 2016, 2ND 2019,3RD 2017, 3RD 1999, 3RD 2000

Team Rosters

  • No.
  • Name
  • Pos
  • Hgt
  • Class
  • No.
  • Name
  • Pos
  • Hgt
  • Class
Varsity
Faith Aala 2023 Kylie Baloun 2022
Analicia Cruz 2023 Clare Dallas 2023
Katrina DeLeon 2021 Maggie Dervis 2021
Katelyn Dineen 2022 Ella Engelhardt 2020
Natalie Garcia 2021 Isabella Gillette 2023
Shaley Gonzalez 2020 Annika Hopp 2023
Abigale Houghtby 2023 Brianna Huerta 2023
Skylar Larsen 2023 Amber Lopez 2021
Emily Malanyaon 2023 Nora Marcoux 2022
Eva Mayer 2022 Isabela Mendieta 2023
Isabella Orozco 2023 Analaura Ponce 2022
Jasmin Rocha 2022 Callie Scanlon 2022
Ivette Ugalde 2020 Lesley Viveros 2020
Grace Watson 2021
Varsity
Faith Aala 2023 Kylie Baloun 2022
Analicia Cruz 2023 Clare Dallas 2023
Katrina DeLeon 2021 Maggie Dervis 2021
Katelyn Dineen 2022 Ella Engelhardt 2020
Natalie Garcia 2021 Isabella Gillette 2023
Shaley Gonzalez 2020 Annika Hopp 2023
Abigale Houghtby 2023 Brianna Huerta 2023
Skylar Larsen 2023 Amber Lopez 2021
Emily Malanyaon 2023 Nora Marcoux 2022
Eva Mayer 2022 Isabela Mendieta 2023
Isabella Orozco 2023 Analaura Ponce 2022
Jasmin Rocha 2022 Callie Scanlon 2022
Ivette Ugalde 2020 Lesley Viveros 2020
Grace Watson 2021