Group Interpretation Claims IHSA State 2nd Place

On March 27, 2021, the Homewood-Flossmoor High School Group Interpretation competed in the first ever virtual IHSA State Drama and Group Interpretation Championship.  

Congratulations to the directors and cast for being selected as the IHSA State Group Interpretation Runner-Up Champions for their performance of  A Dangerous Woman.

"A Dangerous Woman" is based on the ancient Greek story of Medea and was adapted and directed by Janine Stroemer assisted by Kanoa Mulling and Lauren Mann. All technical direction was organized and prepared by Tim Tholl with cinematic assistance provided by Ann Lawrence.

 

Cast Members

 

Adeera Harris
Charisma Boler
Emma Leak
Emma Steiner
Jazmin Rhodes
Laila NaNier
Natalie Elfner
Nia Smith
Phoenix McCoy
Starr Hollis
Vicky Olaleye

 

8 of the 11 cast members were also selected for the IHSA All State Group Interpretation Cast.

 

Adeera Harris
Charisma Boler
Emma Leak
Jazmin Rhodes
Laila NaNier
Nia Smith
Starr Hollis
Vicky Olaleye

 

5/18/2021 10:52 PM

Traditional Yearbook Pictures (9th-11th Grades)

We will be conducting Yearbook pictures as outlined below. 

Please select this Yearbook Pictures link for the detailed procedures, expectations, and ordering information.

 

Freshmen, Sophomores, & Juniors Traditional Yearbook Pictures on April 24, 2021

 8:00am – 9:00am          A – B                                                     12:00pm – 12:30pm        M

 9:00am – 10:00am       C – E                                                     1:00pm – 2:00pm            N – R

10:00am – 11:00am       F – H                                                     2:00pm – 3:00pm           S - V

11:00am – 12:00pm       I – L                                                       3:00pm – 4:00pm           W – Z     

 

 

4/30/2021 3:34 AM

  • 19-20 Robotics Club

News

  • There are no current announcements.

  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Monday, Apr. 19
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Wednesday, Apr. 21
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Monday, Apr. 26
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Wednesday, Apr. 28
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Monday, May. 03
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Wednesday, May. 05
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Monday, May. 10
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Wednesday, May. 12
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Monday, Oct. 18
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Wednesday, Oct. 20
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Monday, Oct. 25
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Wednesday, Oct. 27
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Monday, Nov. 01
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Wednesday, Nov. 03
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more
  • (N)
    ROBOTICS CLUB

    Wednesday, Nov. 10
    Meeting
    3:15 PM
    Home

    Click for more

Participants

  • No.
  • Name
  • Class
  • No.
  • Name
  • Class
NONE
Monsol Cole-Kweli 2021 Trinity Davis 2024
Julianna Hall 2024 Kennedy Hamilton 2024
Charles Knetl 2022 Jered Maltbia 2023
Morgan Parker 2024 Sarah Smith 2021
Donovan Stokes 2023 Taylor Washington 2021
Andrew Wilson 2024 Austin Wilson 2024
Kaleb Yarbrough 2023 Kristian Yarbrough 2024
NONE
Monsol Cole-Kweli 2021 Trinity Davis 2024
Julianna Hall 2024 Kennedy Hamilton 2024
Charles Knetl 2022 Jered Maltbia 2023
Morgan Parker 2024 Sarah Smith 2021
Donovan Stokes 2023 Taylor Washington 2021
Andrew Wilson 2024 Austin Wilson 2024
Kaleb Yarbrough 2023 Kristian Yarbrough 2024