BOYS VOLLEYBALL

  • Home
  • Away
2018-2019 Varsity Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
03/20/2019 Wed vs. Plainfield North H 5:30 PM MAIN GYM L - 12-25,20-25
03/29/2019 Fri @ ARGO INVITE vs. LOCKPORT A 6:00 PM ARGO L - 17-25,24-26
03/29/2019 Fri @ ARGO INVITE vs. ARGO A 7:00 PM ARGO W - 25-17,25-16
03/30/2019 Sat @ ARGO INVITE vs. PROVIDENCE A 8:30 AM ARGO L - 14-25,11-25
03/30/2019 Sat @ ARGO INVITE vs. REAVIS A 9:30 AM ARGO W - 25-12,25-17
03/30/2019 Sat @ ARGO INVITE vs. LOCKPORT A 10:30 AM ARGO L - 17-25,18-25
04/03/2019 Wed vs. SANDBURG H 5:30 PM MAIN GYM L - 21-25,19-25
04/04/2019 Thu @ STAGG A 5:30 PM STAGG L - 17-25,26-24,19-25
04/06/2019 Sat @ Glenbard East Invite VS. PLAINFIELD NORTH A 9:00 AM Glenbard East L - 11-25,26-28
04/06/2019 Sat @ Glenbard East Invite vs. ST. FRANCIS A 10:15 AM Glenbard East L - 16-25,11-25
04/06/2019 Sat @ Glenbard East Invite vs. PLAINFIELD CENTRAL A 11:30 AM Glenbard East L - 21-25,17-25
04/06/2019 Sat @ Glenbard East Invite vs. CONANT A 1:00 PM Glenbard East L - 19-25,20-25
04/06/2019 Sat @ Glenbard East Invite vs. ROMEOVILLE A 2:00 PM Glenbard East W - 25-15,25-22
04/09/2019 Tue vs. ATHS H 5:30 PM MAIN GYM W - 25-18,25-22
04/10/2019 Wed @ FENTON A 5:30 PM FENTON L - 21-25,22-25
04/11/2019 Thu @ BOLINGBROOK A 6:30 PM BOLINGBROOK L - 17-25,22-25
04/16/2019 Tue @ WILLOWBROOK A 5:30 PM WILLOWBROOK L - 24-26,25-20,18-25
04/17/2019 Wed vs. RIVERSIDE BROOKFIELD H 6:30 PM MAIN GYM L - 13-25,16-25
04/23/2019 Tue vs. Downers Grove South High School H 5:30 PM MAIN GYM L - 12-25,17-25
04/24/2019 Wed vs. LYONS TOWNSHIP H 5:30 PM MAIN GYM L - 18-25,16-25
04/25/2019 Thu @ YORK A 5:30 PM YORK L - 28-26,19-25,15-25
04/30/2019 Tue @ MORTON A 5:30 PM MORTON EAST L - 22-25,17-25
05/02/2019 Thu @ HINSDALE CENTRAL A 6:00 PM HINSDALE CENTRAL L - 18-25,17-25
05/03/2019 Fri @ METEA VALLEY INVITE vs. LANE A 5:00 PM METEA VALLEY W - 25-21,25-17
05/03/2019 Fri @ METEA VALLEY INVITE vs. MINOOKA A 5:00 PM METEA VALLEY L - 19-25,27-29
05/04/2019 Sat @ METEA VALLEY INVITE vs. Neuqua Valley A 11:30 AM METEA VALLEY L - 23-25,25-22,23-25
05/04/2019 Sat @ METEA VALLEY INVITE vs. Plainfield South A 12:30 PM METEA VALLEY L - 22-25,20-25
05/04/2019 Sat @ METEA VALLEY INVITE vs. Oswego A 1:30 PM METEA VALLEY L - 19-25,16-25
05/07/2019 Tue @ LEYDEN A 5:30 PM LEYDEN EAST L - 18-25,26-28
05/10/2019 Fri @ RICHARDS INVITE vs. SANDBURG A 5:15 PM RICHARDS L - 22-25,15-25
05/10/2019 Fri @ RICHARDS INVITE vs. RICHARDS A 6:15 PM RICHARDS L - 22-25,15-25
05/11/2019 Sat @ RICHARDS INVITE vs. MORTON A 10:00 AM RICHARDS L - 23-25,25-22,22-25
05/11/2019 Sat @ RICHARDS INVITE vs. ST. IGNATIUS A 11:00 AM RICHARDS W - 25-21,29-27
05/14/2019 Tue vs. PROVISO EAST - SENIOR NIGHT H 5:30 PM MAIN GYM W - 25-15,25-19
05/16/2019 Thu vs. DOWNERS GROVE NORTH H 5:30 PM MAIN GYM L - 23-25,11-25
05/20/2019 Mon @ IHSA - IHSA REGIONAL A 5:30 PM RIVERSIDE BROOKFIELD L - 19-25,25-23,17-25
05/24/2019 Fri vs. IHSA - Sectional Semifinals H 5:30 PM MAIN GYM -
05/24/2019 Fri vs. IHSA - Sectional Semifinals H 6:30 PM MAIN GYM -
05/28/2019 Tue vs. IHSA - Sectional Finals H 6:00 PM MAIN GYM -
2018-2019 JV Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
03/20/2019 Wed vs. Plainfield North H 4:30 PM MAIN GYM L - 10-25,15-25
04/03/2019 Wed vs. SANDBURG H 4:30 PM MAIN GYM L - 19-25,22-25
04/04/2019 Thu @ STAGG A 4:30 PM STAGG L - 21-25,17-25
04/09/2019 Tue vs. ATHS H 4:30 PM MAIN GYM L - 25-22,23-25,24-26
04/10/2019 Wed @ FENTON A 4:30 PM FENTON L - 19-25,25-14,18-25
04/11/2019 Thu @ BOLINGBROOK A 5:30 PM BOLINGBROOK L - 18-25,20-25
04/13/2019 Sat @ BARRINGTON TOURNEY vs. MUNDELEIN A 8:30 AM BARRINGTON L - 16-25,17-25
04/13/2019 Sat @ BARRINGTON TOURNEY vs. BARRINGTON A 9:30 AM BARRINGTON L - 17-25,18-25
04/13/2019 Sat @ BARRINGTON TOURNEY vs. SOUTH ELGIN A 10:30 AM BARRINGTON W - 27-25,25-27,15-13
04/13/2019 Sat @ BARRINGTON TOURNEY vs. LWC A 11:30 AM BARRINGTON L - 12-25,22-25
04/16/2019 Tue @ WILLOWBROOK A 4:30 PM WILLOWBROOK L - 21-25,14-25
04/17/2019 Wed vs. RIVERSIDE BROOKFIELD H 5:30 PM MAIN GYM W - 27-25,25-18
04/20/2019 Sat @ LAKE PARK INVITE vs. WARREN A 9:00 AM LAKE PARK L - 21-25,18-25
04/20/2019 Sat @ LAKE PARK INVITE vs. GENEVA A 10:00 AM LAKE PARK L - 22-25,15-25
04/20/2019 Sat @ LAKE PARK INVITE vs. LAKE PARK A 11:00 AM LAKE PARK L - 13-25,15-25
04/20/2019 Sat @ LAKE PARK INVITE vs. ST. FRANCIS A 12:30 PM LAKE PARK L - 17-25,22-25
04/20/2019 Sat @ LAKE PARK INVITE vs. SCHAUMBURG A 1:30 PM LAKE PARK W - 11-15,15-11,15-9
04/23/2019 Tue vs. Downers Grove South High School H 4:30 PM MAIN GYM L - 17-25,13-25
04/24/2019 Wed vs. LYONS TOWNSHIP H 4:30 PM MAIN GYM L - 15-25,13-25
04/25/2019 Thu @ YORK A 4:30 PM YORK L - 4-25,21-25
04/27/2019 Sat @ EAGLE INVITE vs. STREAMWOOD A 9:00 AM EAST LEYDEN W - 25-11,25-12
04/27/2019 Sat @ EAGLE INVITE vs. LAKE FOREST A 10:00 AM EAST LEYDEN L - 24-26,25-27
04/27/2019 Sat @ EAGLE INVITE vs. BARTLETT A 11:00 AM EAST LEYDEN L - 21-25,15-25
04/27/2019 Sat @ EAGLE INVITE vs. LEYDEN A 12:30 PM EAST LEYDEN L - 17-25,17-25
04/27/2019 Sat @ EAGLE INVITE vs. FENTON A 1:30 PM EAST LEYDEN W - 25-21,25-15
04/30/2019 Tue @ MORTON A 4:30 PM MORTON EAST L - 23-25,25-21,23-25
05/02/2019 Thu @ HINSDALE CENTRAL A 5:00 PM HINSDALE CENTRAL L - 16-25,26-24,19-25
05/07/2019 Tue @ LEYDEN A 4:30 PM LEYDEN EAST L - 18-25,17-25
05/14/2019 Tue vs. PROVISO EAST H 4:30 PM MAIN GYM W - 25-14,25-12
05/16/2019 Thu vs. DOWNERS GROVE NORTH H 4:30 PM MAIN GYM L - 18-25,23-25
05/18/2019 Sat vs. HORNET INVITE vs. ROMEOVILLE H 8:00 AM MAIN GYM & FIELD HOUSE W - 25-23,25-16
05/18/2019 Sat vs. HORNET INVITE vs. JOLIET WEST H 9:00 AM MAIN GYM & FIELD HOUSE L - 13-25,25-17,5-15
05/18/2019 Sat vs. HORNET INVITE vs. DOWNERS GROVE SOUTH H 10:00 AM MAIN GYM & FIELD HOUSE L - 16-25,14-25
05/18/2019 Sat vs. HORNET INVITE vs. SHEPARD H 12:00 PM MAIN GYM & FIELD HOUSE W - 25-14,25-16
05/18/2019 Sat vs. HORNET INVITE vs. RIVERSIDE BROOKFIELD H 1:00 PM MAIN GYM & FIELD HOUSE W - 25-22,23-25,15-10
2018-2019 Fresh (FB) Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
03/20/2019 Wed vs. Plainfield North H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 17-25,25-22,6-15
04/23/2019 Tue vs. Downers Grove South High School H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 -
2018-2019 Fresh (FA) Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
03/20/2019 Wed vs. Plainfield North H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 13-25,15-25
04/03/2019 Wed vs. SANDBURG H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 23-25,15-25
04/04/2019 Thu vs. STAGG H 4:30 PM MAIN GYM L - 16-25,15-25
04/06/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE vs. SCN A 8:30 AM ST. CHARLES NORTH W - 25-22,25-17
04/06/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE vs. EVANSTON A 9:30 AM ST. CHARLES NORTH L - 23-25,23-25
04/06/2019 Sat @ SCN INVITE vs. NAPERVILLE CENTRAL A 11:45 AM ST. CHARLES NORTH W - 25-16,25-19
04/06/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE vs. MINOOKA A 12:45 PM ST. CHARLES NORTH L - 15-25,18-25
04/09/2019 Tue vs. ATHS H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 23-25,25-22,18-25
04/10/2019 Wed @ FENTON A 4:30 PM FENTON W - 25-14,25-18
04/11/2019 Thu @ BOLINGBROOK A 4:30 PM BOLINGBROOK L - 22-25,23-25
04/13/2019 Sat @ SOUTH ELGIN INVITE vs. OPRF A 8:30 AM SOUTH ELGIN W - 25-17,25-12
04/13/2019 Sat @ SOUTH ELGIN INVITE vs. WHEELING A 9:30 AM SOUTH ELGIN L - 14-25,21-25
04/13/2019 Sat @ SOUTH ELGIN INVITE vs. DEERFIELD A 10:30 AM SOUTH ELGIN L - 10-25,23-25
04/13/2019 Sat @ SOUTH ELGIN INVITE vs. ST.CHARLES NORTH A 12:00 PM SOUTH ELGIN L - 18-25,25-21,11-15
04/16/2019 Tue @ WILLOWBROOK A 4:30 PM WILLOWBROOK L - 21-25,17-25
04/17/2019 Wed vs. RIVERSIDE BROOKFIELD H 4:30 PM MAIN GYM W - 25-12,29-27
04/23/2019 Tue vs. Downers Grove South High School H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 10-25,25-18,22-25
04/24/2019 Wed vs. LYONS TOWNSHIP H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 12-25,12-25
04/25/2019 Thu @ YORK A 4:30 PM YORK L - 15-25,6-25
04/30/2019 Tue @ MORTON A 4:30 PM MORTON EAST L - 12-25,15-25
05/02/2019 Thu @ HINSDALE CENTRAL A 4:00 PM HINSDALE CENTRAL L - 9-25,15-25
05/04/2019 Sat @ ELK GROVE INVITE vs. STREAMWOOD A 9:00 AM ELK GROVE HIGH SCHOOL W - 28-26,25-15
05/04/2019 Sat @ ELK GROVE INVITE vs. BARTLETT A 10:00 AM ELK GROVE HIGH SCHOOL L - 14-25,24-26
05/04/2019 Sat @ ELK GROVE INVITE vs. ROLLING MEADOWS A 11:00 AM ELK GROVE HIGH SCHOOL L - 15-25,19-25
05/04/2019 Sat @ ELK GROVE INVITE vs. ELK GROVE A 12:00 PM ELK GROVE HIGH SCHOOL L - 14-25,19-25
05/04/2019 Sat @ ELK GROVE INVITE vs. MAINE WEST A 1:00 PM ELK GROVE HIGH SCHOOL L - 25-17,23-25,17-19
05/07/2019 Tue @ LEYDEN A 4:30 PM LEYDEN EAST L - 12-25,11-25
05/14/2019 Tue vs. PROVISO EAST H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 W - 21-25,25-17,25-21
05/16/2019 Thu vs. DOWNERS GROVE NORTH H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 12-25,21-25