GIRLS VOLLEYBALL

  • Home
  • Away
2019-2020 Varsity Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
08/30/2019 Fri @ PLAINFIELD NORTH INVITE - vs. LINCOLN WAY EAST A 5:30 PM PLAINFIELD NORTH L - 10-25,25-20,6-15 (0-1)
08/30/2019 Fri @ PLAINFIELD NORTH INVITE - VS. BLOOMINGTON CENTRAL CATHOLIC A 6:30 PM PLAINFIELD NORTH W - 25-13,25-20 (1-1)
08/31/2019 Sat @ PLAINFIELD NORTH INVITE - vs. GRAYS LAKE NORTH A 8:00 AM PLAINFIELD NORTH W - 25-17,25-18 (2-1)
08/31/2019 Sat @ PLAINFIELD NORTH INVITE - vs. LAKE CENTRAL A 9:00 AM PLAINFIELD NORTH L - 22-25,25-19,18-25 (2-2)
08/31/2019 Sat @ PLAINFIELD NORTH INVITE - vs. PROVIDENCE A 10:00 AM PLAINFIELD NORTH L - 25-18,24-26,17-25 (2-3)
09/09/2019 Mon vs. WAUBONSIE VALLEY H 6:00 PM MAIN GYM L - 25-27,20-25 (2-4)
09/10/2019* Tue vs. PROVISO EAST H 5:30 PM MAIN GYM W - 25-14,25-12 (3-4,1-0)
09/11/2019 Wed @ METEA VALLEY A 6:00 PM METEA VALLEY W - 25-20,24-26,27-25 (4-4, 1-0)
09/18/2019 Wed @ WHEATON CLASSIC - vs. PLAINFIELD CENTRAL A 5:00 PM WHEATON NORTH L - 25-18,15-25,14-25 (4-5, 1-0)
09/18/2019 Wed @ WHEATON CLASSIC - vs. LIBERTYVILLE A 7:00 PM WHEATON NORTH L - 26-24,14-25,12-25 (4-6, 1-0)
09/21/2019 Sat @ WHEATON CLASSIC - vs. METEA VALLEY A 8:00 AM WHEATON WARRENVILLE SOUTH L - 25-21,24-26,20-25 (4-7, 1-0)
09/21/2019 Sat @ WHEATON CLASSIC - vs. WHEATON NORTH A 9:00 AM WHEATON WARRENVILLE SOUTH W - 25-18,25-19 (5-7, 1-0)
09/21/2019 Sat @ WHEATON CLASSIC - VS. HARVEST CHRISTIAN A 10:00 AM WHEATON WARRENVILLE SOUTH L - 23-25,19-25 (5-8, 1-0)
09/24/2019* Tue @ MORTON A 5:30 PM MORTON EAST W - 25-11,25-18 (6-8, 2-0)
09/25/2019 Wed vs. GLENBARD SOUTH H 5:30 PM MAIN GYM W - 22-25,25-12,25-19 (7-8, 2-0)
09/26/2019 Thu @ MONTINI A 5:30 PM MONTINI L - 25-27,15-25 (7-9, 2-0)
09/30/2019 Mon vs. YORK H 5:30 PM MAIN GYM L - 13-25,20-25 (7-10, 2-0)
10/01/2019* Tue @ LEYDEN A 5:30 PM LEYDEN EAST CAMPUS W - 25-19,25-20 (8-10, 3-0)
10/08/2019* Tue vs. WILLOWBROOK H 5:30 PM MAIN GYM W - 25-22,25-14 (9-10,4-0)
10/09/2019 Wed @ HINSDALE CENTRAL A 5:30 PM HINSDALE CENTRAL W - 25-16,25-14 (10-10, 4-0)
10/10/2019 Thu vs. LAKE PARK H 5:30 PM MAIN GYM W - 25-21,25-21 (11-10, 4-0)
10/11/2019 Fri @ ST. CHARLES EAST SCHOLASTIC CUP - VS. MINOOKA A 4:30 PM GREAT LAKES CENTER L - 15-25,19-25 (11-11, 4-0)
10/11/2019 Fri @ ST. CHARLES EAST SCHOLASTIC CUP - VS. NORMAL WEST A 5:30 PM GREAT LAKES CENTER L - 23-25,23-25 (11-12, 4-0)
10/12/2019 Sat @ ST. CHARLES EAST SCHOLASTIC CUP - VS. BLOOMINGTON A 8:30 AM GREAT LAKES CENTER L - 23-25,17-25(11-13, 4-0)
10/12/2019 Sat @ ST. CHARLES EAST SCHOLASTIC CUP - VS. OSWEGO A 9:30 AM GREAT LAKES CENTER W - 25-15,25-21 (12-13, 4-0)
10/12/2019 Sat @ ST. CHARLES EAST SCHOLASTIC CUP - VS.ROSARY A 10:30 AM GREAT LAKES CENTER W - 25-15,25-23 (13-13, 4-0)
10/15/2019* Tue vs. Downers Grove South High School H 5:30 PM MAIN GYM L - 19-25,17-25 (13-14, 4-1)
10/17/2019 Thu vs. DOWNERS GROVE NORTH H 5:30 PM MAIN GYM L - 23-25,22-25 (13-15, 4-1)
10/18/2019 Fri @ PHS FALL HAVEST FESTIVAL - VS. GLENBROOK SOUTH A 5:00 PM PLAINFIELD NORTH L - 25-12,15-25,10-15 (13-16, 4-1)
10/18/2019 Fri @ PHS FALL HAVEST FESTIVAL - VS. GLENBARD NORTH A 6:00 PM PLAINFIELD NORTH W - 25-21,25-20 (14-16, 4-1)
10/19/2019 Sat @ PHS FALL HAVEST FESTIVAL - VS. PLAINFIELD CENTRAL A 8:00 AM PLAINFIELD NORTH L - 18-25,26-24,8-15 (14-17, 4-1)
10/19/2019 Sat @ PHS FALL HAVEST FESTIVAL - VS. PLAINFIELD EAST A 9:00 AM PLAINFIELD NORTH L - 23-25,22-25 (14-18, 4-1)
10/19/2019 Sat @ PHS FALL HAVEST FESTIVAL - VS. OSWEGO A 10:00 AM PLAINFIELD NORTH W - 25-15,25-22 (15-18, 4-1)
10/21/2019 Mon vs. JOLIET CATHOLIC - SENIOR NIGHT H 5:30 PM MAIN GYM L - 23-25,17-25 (15-19, 4-1)
10/22/2019 Tue @ ADDISON TRAIL A 5:30 PM ADDISON TRAIL L - 22-25,19-25 (15-20, 4-2)
10/29/2019 Tue @ IHSA - REGIONAL VS. KANKAKEE A 6:30 PM KANKAKEE W - 25-13,25-9 (16-20, 4-2)
10/31/2019 Thu @ IHSA - REGIONAL FINAL VS. LEMONT A 6:00 PM KANKAKEE L - 16-25,20-25 (16-21, 4-2)
11/08/2019 Fri vs. IHSA - IHSA SUPER SECTIONAL H 6:00 PM MAIN GYM -
2019-2020 Sophomore Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
08/31/2019 Sat @ ST.CHARLES EAST INVITE - vs. GLENBARD WEST A 8:30 AM ST.CHARLES EAST T - 8-25,26-24
08/31/2019 Sat @ ST.CHARLES EAST INVITE - VS. GENEVA A 9:30 AM ST.CHARLES EAST W - 25-18,25-18
08/31/2019 Sat @ ST.CHARLES EAST INVITE - VS. GLENBARD SOUTH A 10:30 AM ST.CHARLES EAST W - 25-12,25-17
08/31/2019 Sat @ ST.CHARLES EAST INVITE - VS. YORK A 11:30 AM ST.CHARLES EAST L - 15-25,20-25
08/31/2019 Sat @ ST.CHARLES EAST INVITE - VS. SYCAMORE A 12:30 PM ST.CHARLES EAST W - 25-16,25-18
09/09/2019 Mon vs. WAUBONSIE VALLEY H 6:00 PM FIELDHOUSE COURT #3 W - 25-22,25-18
09/10/2019* Tue vs. PROVISO EAST H 4:30 PM MAIN GYM W - 25-9,25-6
09/11/2019 Wed @ METEA VALLEY A 6:00 PM METEA VALLEY L - 26-28,22-25
09/14/2019 Sat @ OAK FOREST INVITE - vs. TF SOUTH A 8:30 AM OAK FOREST L - 24-26,23-25
09/14/2019 Sat @ OAK FOREST INVITE - vs. BARTLETT A 9:30 AM OAK FOREST W - 25-13,25-15
09/14/2019 Sat @ OAK FOREST INVITE - VS. OAK FOREST A 10:30 AM OAK FOREST W - 23-25,25-22,15-11
09/14/2019 Sat @ OAK FOREST INVITE - vs. MARIAN CATHOLIC A 11:30 AM OAK FOREST L - 25-21,14-25,16-25
09/24/2019* Tue @ MORTON A 4:30 PM MORTON EAST W - 25-19,25-17
09/25/2019 Wed vs. GLENBARD SOUTH H 4:30 PM MAIN GYM W - 25-8,25-15
09/26/2019 Thu @ MONTINI A 4:30 PM MONTINI W - 25-6,25-23
09/30/2019 Mon vs. YORK H 4:30 PM MAIN GYM L - 19-25,16-25
10/01/2019* Tue @ LEYDEN A 4:30 PM LEYDEN EAST CAMPUS W - 25-15,25-8
10/05/2019 Sat @ GENEVA INVITE - VS. WHEATON NORTH A 8:00 AM GENEVA W - 25-16,25-20
10/05/2019 Sat @ GENEVA INVITE - VS. GENEVA A 9:00 AM GENEVA W - 14-25,26-24,15-9
10/05/2019 Sat @ GENEVA INVITE - VS. GRANT A 10:00 AM GENEVA W - 25-17,24-26,17-15
10/05/2019 Sat @ GENEVA INVITE - VS. OSWEGO A 11:00 AM GENEVA L - 22-25,15-25
10/05/2019 Sat @ GENEVA INVITE - VS. GENEVA A 12:00 PM GENEVA W - 25-15,25-15
10/08/2019* Tue vs. WILLOWBROOK H 4:30 PM MAIN GYM W - 25-23,25-16
10/09/2019 Wed @ HINSDALE CENTRAL A 4:30 PM HINSDALE CENTRAL W - 24-26,25-20,25-21
10/10/2019 Thu vs. LAKE PARK H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT #3 W - 25-15,25-16
10/15/2019* Tue vs. Downers Grove South High School H 4:30 PM MAIN GYM W - 25-20,25-18
10/17/2019 Thu vs. DOWNERS GROVE NORTH H 4:30 PM MAIN GYM L - 25-23,13-25,18-25
10/19/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE - VS. BURLINGTON CENTRAL A 8:30 AM ST. CHARLES NORTH W - 25-12,25-15
10/19/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE - VS. BATAVIA A 9:30 AM ST. CHARLES NORTH T - 25-22,23-25
10/19/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE - VS. CARY GROVE A 10:30 AM ST. CHARLES NORTH L - 21-25,19-25
10/19/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE - VS. RESURRECTION A 11:30 AM ST. CHARLES NORTH W - 25-22,22-25,15-13
10/21/2019 Mon vs. JOLIET CATHOLIC H 4:30 PM MAIN GYM L - 17-25,23-25
10/22/2019 Tue @ ADDISON TRAIL A 4:30 PM ADDISON TRAIL W - 25-21,24-26,25-22
2019-2020 Jv Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
09/04/2019 Wed @ LYONS TOWNSHIP QUAD - vs. LYONS TOWNSHIP A 5:00 PM LYONS TOWNSHIP - NORTH CAMPUS L - 18-25,17-25
09/04/2019 Wed @ LYONS TOWNSHIP QUAD - VS. DOWNERS GROVE SOUTH A 6:00 PM LYONS TOWNSHIP - NORTH CAMPUS W - 28-26,25-15
09/04/2019 Wed @ LYONS TOWNSHIP QUAD - VS. HINSDALE CENTRAL A 7:00 PM LYONS TOWNSHIP - NORTH CAMPUS W - 25-18,25-15
09/07/2019 Sat @ AURORA CENTRAL CATHOLIC INVITE - vs. WEST AURORA A 8:00 AM AURORA CENTRAL CATHOLIC W - 27-25,25-23
09/07/2019 Sat @ AURORA CENTRAL CATHOLIC INVITE - vs. IC CATHOLIC PREP A 9:00 AM AURORA CENTRAL CATHOLIC L - 22-25,25-23,7-15
09/07/2019 Sat @ AURORA CENTRAL CATHOLIC INVITE - vs. AURORA CENTRAL CATHOLIC A 10:00 AM AURORA CENTRAL CATHOLIC W - 25-19,25-16
09/07/2019 Sat @ AURORA CENTRAL CATHOLIC INVITE - vs. WEST AURORA A 11:00 AM AURORA CENTRAL CATHOLIC L - 25-22,14-25,23-25
09/09/2019 Mon vs. WAUBONSIE VALLEY H 5:00 PM MAIN GYM W - 25-20,25-12
09/11/2019 Wed @ METEA VALLEY A 5:00 PM METEA VALLEY L - 17-25,15-25
09/18/2019 Wed @ LYONS TOWNSHIP QUAD - vs. NEUQUA VALLEY A 5:00 PM LYONS TOWNSHIP - NORTH CAMPUS L - 8-25,13-25
09/18/2019 Wed @ LYONS TOWNSHIP QUAD - vs. ROSARY A 6:00 PM LYONS TOWNSHIP - NORTH CAMPUS L - 19-25,18-25
09/18/2019 Wed @ LYONS TOWNSHIP QUAD - vs. LYONS TOWNSHIP A 7:00 PM LYONS TOWNSHIP - NORTH CAMPUS L - 10-25,9-25
09/28/2019 Sat @ ADDISON TRAIL INVITE - VS. GLENBARD SOUTH A 8:00 AM ADDISON TRAIL W - 25-7,25-11
09/28/2019 Sat @ ADDISON TRAIL INVITE - VS. ADDISON TRAIL A 9:00 AM ADDISON TRAIL L - 19-25,16-25
09/28/2019 Sat @ ADDISON TRAIL INVITE - VS. HOFFMAN ESTATES A 10:00 AM ADDISON TRAIL W - 25-14,25-18
09/28/2019 Sat @ ADDISON TRAIL INVITE - VS. ELK GROVE A 11:00 AM ADDISON TRAIL W - 25-12,25-11
09/28/2019 Sat @ ADDISON TRAIL INVITE - VS. WARREN A 12:00 PM ADDISON TRAIL W - 25-20,25-17
10/10/2019 Thu vs. LAKE PARK H 4:30 PM MAIN GYM L - 25-14,23-25,23-25
2019-2020 Fresh (FB) Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
09/09/2019 Mon vs. WAUBONSIE VALLEY H 6:00 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 12-25,10-25
09/10/2019* Tue vs. PROVISO EAST H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 W - 25-13,25-17
09/11/2019 Wed @ METEA VALLEY A 5:00 PM METEA VALLEY L - 11-25,18-25
09/21/2019 Sat @ BATAVIA INVITE - vs. NAPERVILLE NORTH A A 8:00 AM GREAT LAKES CENTER L - 5-25,7-25,9-25
09/21/2019 Sat @ BATAVIA INVITE - vs. CARY GROVE A 9:00 AM GREAT LAKES CENTER L - 12-25,25-21,5-25
09/21/2019 Sat @ BATAVIA INVITE - vs. IC CATHOLIC PREP A 10:00 AM GREAT LAKES CENTER L - 14-25,15-25
09/21/2019 Sat @ BATAVIA INVITE - vs. WAUCONDA A 11:00 AM GREAT LAKES CENTER L - 8-25,12-25
09/24/2019* Tue @ MORTON A 5:30 PM MORTON EAST W - 22-25,25-20,25-19
09/25/2019 Wed vs. GLENBARD SOUTH H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 W - 25-21,15-25,25-15
09/30/2019 Mon vs. YORK H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 7-25,12-25
10/01/2019* Tue @ LEYDEN A 5:30 PM LEYDEN EAST CAMPUS L - 15-25,20-25
10/08/2019* Tue vs. WILLOWBROOK H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 10-25,15-25
10/09/2019 Wed @ HINSDALE CENTRAL A 5:30 PM HINSDALE CENTRAL L - 10-25,15-25
10/10/2019 Thu vs. LAKE PARK H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 6-25,11-25
10/12/2019 Sat @ HINSDALE CENTRAL QUAD - VS. LAKE FOREST A 9:00 AM HINSDALE CENTRAL W - 25-18,25-23
10/12/2019 Sat @ HINSDALE CENTRAL QUAD - VS. HINSDALE CENTRAL A 10:00 AM HINSDALE CENTRAL L - 9-25,17-25
10/12/2019 Sat @ HINSDALE CENTRAL QUAD - VS. FENTON A 11:00 AM HINSDALE CENTRAL W - 25-12,21-25,15-12
10/15/2019* Tue vs. Downers Grove South High School H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 19-25,11-25
10/17/2019 Thu vs. DOWNERS GROVE NORTH H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT 2 L - 13-25,9-25
10/21/2019 Mon vs. JOLIET CATHOLIC H 5:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 12-25,9-25
10/22/2019 Tue @ ADDISON TRAIL A 5:30 PM ADDISON TRAIL L - 11-25,13-25
2019-2020 Fresh (FA) Schedule
Date Day Event H/A Time Location Results
08/31/2019 Sat vs. HORNET INVITE - VS. LINCOLN WAY CENTRAL H 8:00 AM MAIN GYM & FIELDHOUSE L - 20-25,13-25
08/31/2019 Sat vs. HORNET INVITE - VS. ST. VIATOR H 9:00 AM MAIN GYM & FIELDHOUSE T - 14-25,26-24
08/31/2019 Sat vs. HORNET INVITE - VS. GLENBARD WEST C H 11:00 AM MAIN GYM & FIELDHOUSE W - 25-17,25-14
09/07/2019 Sat @ HOMEWOOD FLOSSMOOR INVITE - vs. HOMEWOOD FLOSSMOOR A A 8:00 AM HOMEWOOD FLOSSMOOR INVITE L - 13-25,14-25
09/07/2019 Sat @ HOMEWOOD FLOSSMOOR INVITE - vs. JOLIET WEST A 9:00 AM HOMEWOOD FLOSSMOOR INVITE L - 16-25,21-25
09/07/2019 Sat @ HOMEWOOD FLOSSMOOR INVITE - VS. MORTON A 10:00 AM HOMEWOOD FLOSSMOOR INVITE W - 25-20,25-16
09/07/2019 Sat @ HOMEWOOD FLOSSMOOR INVITE - vs. HOMEWOOD FLOSSMOOR B A 11:00 AM HOMEWOOD FLOSSMOOR INVITE L - 34-32,20-25,13-25
09/09/2019 Mon vs. WAUBONSIE VALLEY H 5:00 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 17-25,14-25
09/10/2019* Tue vs. PROVISO EAST H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 W - 25-22,25-13
09/11/2019 Wed @ METEA VALLEY A 5:00 PM METEA VALLEY L - 16-25,18-25
09/14/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE - vs. ST.CHARLES NORTH A 8:30 AM ST.CHARLES NORTH L - 9-25,14-25
09/14/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE - vs. NAZARETH A 9:30 AM ST.CHARLES NORTH L - 16-25,19-25
09/14/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE - vs. DUNDEE CROWN A 10:30 AM ST.CHARLES NORTH W - 25-18,25-7
09/14/2019 Sat @ ST. CHARLES NORTH INVITE - vs. CRYSTAL LAKE CENTRAL A 11:30 AM ST.CHARLES NORTH L - 15-25,26-24,12-15
09/21/2019 Sat @ BATAVIA INVITE - vs. BATAVIA B A 8:00 AM GREAT LAKES CENTER T - 23-25,26-24
09/21/2019 Sat @ BATAVIA INVITE - vs. AURORA CENTRAL CATHOLIC A 9:00 AM GREAT LAKES CENTER W - 25-17,25-22
09/21/2019 Sat @ BATAVIA INVITE - vs. NAPERVILLE NORTH B A 10:00 AM GREAT LAKES CENTER L - 7-25,20-25
09/21/2019 Sat @ BATAVIA INVITE - vs. JOLIET WEST A 11:00 AM GREAT LAKES CENTER L - 20-25,9-25
09/24/2019* Tue @ MORTON A 4:30 PM MORTON EAST W - 20-25,25-20,25-19
09/25/2019 Wed vs. GLENBARD SOUTH H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 W - 25-18,25-14
09/26/2019 Thu @ MONTINI A 4:30 PM MONTINI L - 19-25,16-25
09/30/2019 Mon vs. YORK H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 25-23,15-25,15-25
10/01/2019* Tue @ LEYDEN A 4:30 PM LEYDEN EAST CAMPUS L - 21-25,25-18,19-25
10/08/2019* Tue vs. WILLOWBROOK H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 24-26,25-23,10-25
10/09/2019 Wed @ HINSDALE CENTRAL A 4:30 PM HINSDALE CENTRAL L - 11-25,19-25
10/10/2019 Thu vs. LAKE PARK H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 14-25,18-25
10/15/2019* Tue vs. Downers Grove South High School H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 17-25,12-25
10/17/2019 Thu vs. DOWNERS GROVE NORTH H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 11-25,17-25
10/19/2019 Sat @ WEST CHICAGO INVITE - VS. WEST CHCAGO A 8:00 AM WEST CHICAGO L - 12-25,10-25
10/19/2019 Sat @ WEST CHICAGO INVITE - VS. EAST AURORA A 9:00 AM WEST CHICAGO W - 25-14,25-20
10/19/2019 Sat @ WEST CHICAGO INVITE - VS. MORTON A 10:00 AM WEST CHICAGO W - 25-20,23-25,15-10
10/19/2019 Sat @ WEST CHICAGO INVITE - VS. BOLINGBROOK A 11:00 AM WEST CHICAGO L - 21-25,19-25
10/19/2019 Sat @ WEST CHICAGO INVITE - VS. ROLLING MEADOWS A 12:00 PM WEST CHICAGO W - 25-18,25-14
10/21/2019 Mon vs. JOLIET CATHOLIC H 4:30 PM FIELDHOUSE COURT #2 L - 24-26,22-25
10/22/2019 Tue @ ADDISON TRAIL A 4:30 PM ADDISON TRAIL W - 26-24,25-23