Results

  • vs. Glenbrook South

    12/03/2019

  • @ Wheeling Invite

    12/06/2019

  • @ Deerfield

    12/12/2019

  • @ A Star is Born

    12/20/2019

  • @ Gymnastics Invite

    12/27/2019

  • vs. Maine West

    01/09/2020

  • @ Wheeling

    01/13/2020

  • vs. Highland Park

    01/16/2020

  • @ Niles North Invite

    01/18/2020

  • vs. Vernon Hills

    01/22/2020

  • @ Niles West Invite

    01/25/2020

  • @ Niles North

    01/28/2020

  • @ CSL Conference Meet

    01/31/2020

  • @ IHSA Regionals

    02/05/2020

  • @ IHSA SECTIONALS

    02/12/2020

  • 1st Place Overall, Varsity Floor Exercise at Maine West Invite
(Una Coralic, Tiffany Russotto, Afroditi Baltsas)
  • 1st Place Overall, Varsity Vault at Maine West Invite
(Giselle Mendoza, Afroditi Baltsas, Tiffany Russotto)
  • Afroditi Baltsas - 1st Place, Varsity All-Around at Maine West Invite
  • Afroditi Baltsas - 1st Place,
Una Coralic - 4th Place,
Tiffany Russotto - 8th Place,
Varsity Floor Exercise at Maine West Invite
  • Afroditi Baltsas - 1st Place, Varsity Balance Beam at Maine West Invite
  • Afroditi Balltsas - 6th Place,
Giselle Mendoza - 9th Place,
Elizabeth Urban - 10th Place,
Varsity Uneven Bars at Maine West Invite
  • Afroditi Baltsas - 1st Place,
Giselle Mendoza - 4th Place,
Tiffany Russotto - 9th Place,
Varisty Vault at Maine West Invite
  • Yaneysa Rodriguez - 6th Place,
Jessica Espinoza - 7th Place,
JV Floor Exercise at Maine West Invite
  • Denise Aziz - 5th Place, 
Brahmi Shah - 8th Place, 
Jessica Espinoza - 9th Place, 
JV Uneven Bars at Maine West Invite
  • Kayla Villahermosa - 8th Place, JV Vault at Maine West Invite
  • Giselle Mendoza - 4th Place, Vault at 'A Star Is Born' Invitational
  • Afroditi Baltsas - 2nd Place, All-Around at Wheeling Invitational
  • Afroditi Baltsas - 2nd Place, Balance Beam at Wheeling Invitational
  • Afroditi Baltsas - 1st Place, Vault at Wheeling Invitational
  • JV/Varsity Team
  • Frosh/Soph Team
  • The girls showing off their awards from the Maine West Invite (12/28/16)
(Brahmi Shah, Giselle Mendoza, Riya Patel, Kayla Villahermosa, Denise Aziz, Jessica Espinoza, Elizabeth Urban, Tiffany Russotto, Yaneysa Rodriguez, Una Coralic, Afroditi Baltsas)
  • 2nd Place Varsity Team Overall at Maine West Invite
(Tiffany Russotto, Elizabeth Urban, Giselle Mendoza, Afroditi Baltsas, Una Coralic)

News

  • There are no current announcements.

  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Tuesday, Dec. 01
    New Trier
    5:30 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Friday, Dec. 04
    Wheeling Invite
    6:30 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Tuesday, Dec. 08
    Deerfield
    5:30 PM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Monday, Dec. 14
    Niles North
    5:30 PM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Friday, Dec. 18
    A Star is Born
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Tuesday, Dec. 22
    Gymnastics Invite
    5:30 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Tuesday, Jan. 05
    Maine West
    5:30 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Monday, Jan. 11
    Wheeling
    6:30 PM
    Home

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Tuesday, Jan. 12
    Highland Park
    5:30 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Saturday, Jan. 16
    Niles North Invite
    11:00 AM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Tuesday, Jan. 19
    Vernon Hills
    5:30 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Saturday, Jan. 23
    Niles West Invite
    12:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Friday, Jan. 29
    Csl Conference Meet
    6:00 PM
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Monday, Feb. 01
    IHSA Regionals
    TBA
    Away

    Click for more
  • GIRLS (V)
    GYMNASTICS

    Monday, Feb. 08
    IHSA SECTIONALS
    TBA
    Away

    Click for more

GIRLS GYMNASTICS | Varsity

 

Welcome to Girls Gymnastics!!

Team Rosters

  • No.
  • Name
  • Pos
  • Hgt
  • Class
  • No.
  • Name
  • Pos
  • Hgt
  • Class
Varsity
Afroditi Baltsas 2020 Tiffany Nuqui Tonsul 2022
Yulia Shishkevich 2021 Caitlin Urban 2021
Cydaney Whyte 2021
JV
Ariel Aguilera 2022 Rhyah Dimitrova 2020
Isabela Drabik 2022 Vincent Macam MANAGER 0'0" 2022
Riya Patel 2020 Gabriela Petrova 2022
Emily Swoboda 2021 Victoria Trogub 2022
Damian Watkins MANAGER 0'0" 2020 Nicole Zembski 2020
Frosh(F/S)
Senami Aromavo 2023 Anna Chorna 2023
Neira Delalic 2023 Aaron Delgado MANAGER 0'0" 2023
Megan Espinoza 2023 Mireya Lima 2023
MaryRose Narsi 2023 Vidhi Soni 2023
Tuleen Tamimi 2023 Rahma Wahab 2023
Varsity
Afroditi Baltsas 2020 Tiffany Nuqui Tonsul 2022
Yulia Shishkevich 2021 Caitlin Urban 2021
Cydaney Whyte 2021
JV
Ariel Aguilera 2022 Rhyah Dimitrova 2020
Isabela Drabik 2022 Vincent Macam MANAGER 0'0" 2022
Riya Patel 2020 Gabriela Petrova 2022
Emily Swoboda 2021 Victoria Trogub 2022
Damian Watkins MANAGER 0'0" 2020 Nicole Zembski 2020
Frosh(F/S)
Senami Aromavo 2023 Anna Chorna 2023
Neira Delalic 2023 Aaron Delgado MANAGER 0'0" 2023
Megan Espinoza 2023 Mireya Lima 2023
MaryRose Narsi 2023 Vidhi Soni 2023
Tuleen Tamimi 2023 Rahma Wahab 2023