Staff

Superintendent                                               Dr. Kristen Kendrick-Weikle

Principal                                                         Trevor Chapman

Athletic Director                                              Nic Kearfott

Associate Principal                                         Nikki Maurer

Assistant Principal                                          Jeff Barnard

Assistant Principal                                          Courtney McClure

Assistant Principal                                          Anthony Clark      

Athletic Assistant                                            Beth Wagner

Athletic Trainers                                             Jackie Lambert

 

Cheerleading                                    

Head Coach:                                       Dylan Lamprich 

Assistant Coach:                                 TBA

 

Dance                                    

Head Coach:                                       Mindy Ewalt

 

Boys' Cross Country                        

Head Coach:                                       Tom Patten

Assistant:                                            Amy Scott

 

Boys' Golf                                         

Head Coach:                                       Nathan Foster

Assistant Coach:                                 Chris Coffey

 

Boys' Soccer                                      

Head Coach:                                       Matt Chapman

JV Coach:                                           Don Ideran

 

Football                                             

Head Coach:                                       Jason Drengwitz

Assistant:                                            Bryan Thomas

Assistant:                                            Chris Messina

Assistant:                                            Dan Murrin

Assistant:                                            Max Seibert

Assistant:                                            Mike Goodwin

 

Girls' Cross Country                       

Head Coach:                                       Tom Patten

Assistant:                                            Amy Scott

 

Girls' Golf                                         

Head Coach:                                       Mike Aslinger 

 

Girls' Tennis                                     

Head Coach:                                       Roger Juers

 

Girls’ Swimming/Diving                  

Head Coach:                                       Heather Budak

Assistant Coach:                                 TBA

 

Girls' Volleyball                                

Head Coach:                                       Christine Konopasek

JV Coach:                                            Mark Geier

Freshmen Coach:                                Keith Rice

 

Boys' Basketball                               

Head Coach:                                       Dave Witzig

Assistant Coach:                                 Nathan Foster

Sophomore Coach:                              Ryan Short

Freshmen Coach:                                Derrick Schonauer

 

Boys’ Swimming/Diving                  

Head Coach:                                        Heather Budak

Assistant Coach:                                  TBA

 

Wrestling                                           

Head Coach:                                       Trevor Kaufman

Assistant:                                            David Starr

 

Girls' Basketball                               

Head Coach:                                       Dave Feeney

Assistant Coach:                                 TBA

Sophomore Coach:                              Mike Goodwin

Freshmen Coach:                                Jason Salrin 

 

Boys' Baseball                                               

Head Coach:                                       Ryan Short

Assistant Coach:                                 Justin Steve

Assistant Coach:                                 Ray Gerard 

Assistant Coach:                                 Lance Bergmann

 

Boys' Lacrosse

Head Coach:                                       Tom Schniedwind

Assistant Coach:                                 TBA

 

Girls' Lacrosse

Head Coach:                                         Andy Grisinger 

Boys' Tennis                                     

Head Coach:                                       Roger Juers

 

Girls' Softball                                   

Head Varsity Coach:                          Steve Hassel

JV Coach:                                          Chelsea Dauenbaugh

 

Girls' Soccer                                     

Head Varsity Coach:                          Matt Chapman

JV Coach:                                          Sarah Bishop

 

Boys' Track & Field                         

Head Coach:                                       Bryan Thomas

Assistants:                                           Austin Brinkman

 

Girls' Track & Field                        

Head Coach:                                       Marcus Mann

Assistants:                                          Jon Boenzi