Winter Sports' Information

Winter Sports - Registration Opens October 8, 2021

VIP Picture Dates:  November 13 & December 3

 

 

Basketball, Boys and Girls  - Girls' tryouts begins November 1

                                              Boys' tryouts begins November 8

 

Bowling, Boys and Girls  -     Boys' Bowling practice starts October 25

                                              Girls' practice begins November 15

 

Cheerleading, Competitive  - Tryouts October 26 & 27, 5:30-9:00pm

Dance, Competitive - Tryouts October 25, 3:30-6:00pm

Gymnastics, Girls  - Practice begins November 8

Swimming, Boys - Practice/tryouts begins November 22

Wrestling - Practice begins November 8

 

You must have a sports physical on file with theAthletic Office before the first day of try-outs. (Do not bring the day of tryouts)  You can email your physical to:  southelginhighschoolathletics@u-46.org  or you can fax to 847-888-5018

 

 

11/21/2021 9:04 PM

Staff

 

 

South Elgin High School Administration

Superintendent

Mr. Tony Sanders

Principal

Dr. Kurt Johansen 847 289-3760 ext. 3801

kurtjohansen@u-46.org

Associate Principal

Kira Mocon 847-289-3760 ext. 3662

kiramocon@u-46.org

Athletic Director

Mike Jezioro 847-289-3760 ext. 3665

 

michaeljezioro@u-46.org 

Assistant Athletic Director

Jay Bartholomew 847-289-3760 ext. 3304

jaybartholomew@u-46.org

Athletic Assistant

Jayne Schock  847-289-3760 ext. 3691

jayneschock@u-46.org

Athletic Trainer

Amy Pool  847-289-3760 ext. 3429

amypool@u-46.org 

Fall Sports - Coaching Staff

Cheerleading

Savannah Bennett

Cross Country -Boys

Kari Turcan

Cross Country - Girls

Jorie Bartholomew

Football

Dragan Teonic

Golf - Boys

Tom Bozikis 

Golf - Girls

Tanner Gardon

Sideline Dance

Audrie Shields

Soccer - Boys

Jerzy Skowron

Swimming - Girls

Jeff Davis 

Tennis - Girls

Melissa Tuftedal

Volleyball - Girls

Joni Plach

Winter Sports -  Coaching Staff

Basketball - Boys

Brett Johnson

Basketball - Girls

Dan Mandernack

Bowling - Boys      

Joe Tedeschi

Bowling - Girls

Mike Anzalone

Competitive Dance

Audrie Shields

Competitive Cheerleading

Savannah Bennett

Gymnastics - Girls

Mary Kate Brooks

Swimming - Boys

Jeff Davis

Wrestling

Jim Gloudeman

Spring Sports - Coaching Staff

Badminton

Melissa Tuftedal

Baseball

Jim Kating

Lacrosse - Boys

Mike Colaianne

Lacrosse - Girls

Natalie Homan

Soccer - Girls

Laura Szwaja

Softball

Brad Reynard

Tennis - Boys

Eduardo Molina

Track - Boys

Anthony LaRue

Track - Girls

Tushebra Crump

Volleyball - Boys

Jesse Bossenga